GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2020 01:18   Güncelleme : 21-12-2020 20:35

44. Sedat Simavi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları belli oldu.

44. Sedat Simavi Ödülleri Sahiplerini Buldu

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2020 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 44 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor.  Ödül Töreni’nin tarihi ve yeri daha sonra paylaşılacak. 2020 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen isimler ve eserleri şöyle:

Gazetecilik Ödülü:

Hazal Ocak

Cumhuriyet Gazetesi’nde 20 Ocak 2020 ve 14 Temmuz 2020 tarihlerinde yayımlanan “Damat İşi Biliyor” ve “İşte Burası Önemli!” başlıklı haberleri nedeniyle ödül aldı.

Seçici Kurul ayrıca,

Ercan Arslan’ı milliyet.com.tr haber sitesinde 22 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan

 “Son Dakika! Bu Fotoğrafları Daha Önce Görmediniz! “Corona Virüsten Önce ve

 Sonra İstanbul…”  haber fotoğrafları nedeniyle övgüye değer buldu.

Radyo ödülü:

Çiğdem Işık-Sevilay Tunalı

TRT Radyo 1’de 12 ve 19 Şubat 2020 tarihlerinde yayınlanan (7. ve 8. bölümler) “Musıkî Sarrafları” adlı ortak radyo programı nedeniyle ödül verildi.

Televizyon ödülü:

Haber:

Beril Ötkan ve Berkcan Tuğu

FOX TV’de 4 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan “Evde Ekmek Yok” adlı ortak haber programı

nedeniyle ödül aldı.

Belgesel:

Erman Yüksel-Ömer Kablan

TRT Televizyonu World Kanalı’nda 27 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan “Diplomat    Katilleri” adlı ortak belgesel programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Karikatür ödülü:

Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içeresinde bu yıl editoryal karikatür dalında ödüle değer eser olmadığına karar verdi.

Edebiyat ödülü:

Beşir Ayvazoğlu

“Fikret” adlı biyografi çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sosyal bilimler ödülü:

Doç. Dr. Yahya Araz

“Osmanlı İstanbul’unda Çocuk Emeği:  Ev İçi Hizmetlerde İstihdam Edilen

Çocuklar (1750-1920)” adlı eseri nedeniyle ödüllendirildi.

Seçici kurul ayrıca, Araş. Gör. Dr. Sedef ERKMEN’i  “Türkye’de Kürtaj: AKP ve Biyopolitika” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

Fen bilimleri ödülü:

Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içeresinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun ödüle değer bir araştırma eseri olmadığına karar verdi.                     

Sağlık bilimleri ödülü:

Doç Dr. Savaş Taşoğlu

“Orak Hücre Anemi Tanısı İçin Yenilikçi, Ucuz Maliyetli ve Taşınabilir Cihaz Geliştirilmesi” başlıklı çalışması nedeniyle ödül aldı.

Spor ödülü:

A Milli Kadın Voleybol Takımı

“CEV Kadınlar Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri birincisi” olması      nedeniyle ödüllendirildi.

Seçici Kurul ayrıca,Fatma Demir’i “Atlet - (Kadınlarda 1.13.48’lik derece ile) Balkan Yarı Maratonu

Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü.

TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi’nin özgeçmişi (1896-1953)

Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi,1896 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Sultan Abdulhamit sadrazamlarından Saffet Paşa’nın torunu Aliye Hanım’dır. Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun'da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint-Joseph Fransız Okulu'nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince Hadımköy'deki birliğine katıldı. 1916'da Şeker Bayramı'nın birinci günü "Hande" adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917'de Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi. “Pençe”, “Casus” ve “Alemdar Vakası” filmleri böyle doğdu. İstanbul’un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. “Diken” ve “İnci” dergilerini de bu arada yayımlamıştı. Sedat Simavi, günlük gazete idealine 21.7.1920'de “Dersaadet” ile kavuştu. Gazete, Sevr Muahedesi'nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu “Payitaht”, “Güleryüz” izledi. 15 Mart 1933'te yayın hayatına atılan haftalık “Yedigün” ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulmasında öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti’ni taşıdı ve ilk başkanlığa seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948'de Türkiye'nin en büyük tirajlı gazetesi “Hürriyet” i yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken üniversitede Gazetecilik Kürsüsü’nün kurulması için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi'nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953'te son buldu.