EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-03-2021 03:18   Güncelleme : 12-03-2021 03:00

ADYÜ, Covid-19’a Karşı Alınan Önlemlere Katkı Sunmaya Devam Ediyor

Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADYUMLAB) çalışanları, kendi ürettikleri sıvı el sabunu ve el dezenfektanıyla yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan önlemlere katkı sağlarken, Üniversitemizin taleplerini de karşılamaya devam etti.

ADYÜ, Covid-19’a Karşı Alınan Önlemlere Katkı Sunmaya Devam Ediyor

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut’un talimatı ile birlikte ADYÜMLAB Müdürü Doç. Dr. Murat Genç ve laboratuvar personelinin çalışmaları sonucu toplamda 5 ton sıvı el sabunu ve 2,5 ton el dezenfektanı üretildi.

ADYÜMLAB Müdürü Genç, Merkez olarak el dezenfektanı üretiminde uzman bir kadroyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Merkez olarak Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Turgut’un destekleriyle, el dezenfektanı üretiminden sonra çalışmalarımızı sıvı el sabunu noktasında yoğunlaştırdık. Toplamda 5 ton sıvı el sabunu ve 2.5 tonluk el dezenfektanı ürettik. Üniversitemiz açısından böyle faydalı bir iş yapmak bizlere gurur veriyor. Üretim aşamasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza verdikleri emeklerden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Turgut ise, Covid-19 salgınına karşı ADYÜMLAB çalışanlarının dezenfektan üretiminde ekip çalışmasının güzel bir örneğini sergilediğini dile getirerek, ham madde ihtiyacının karşılanması durumunda üretimi üst seviyelere çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Gerekli tedbirlerin alınmasının, salgın konusunda yapılması gerekenlerin başında geldiğini vurgulayan Turgut, şunları söyledi: “Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bulunan öğretim üyelerimizle güzel bir çalışma yürüttük. Bu çalışmalarımız neticesinde uygun hazırlıkları yaparak, ülkemizdeki grip ve Covid-19 salgınına karşı hazırladığımız solüsyonla, Üniversitemizde ilaçlama çalışmalarına başladık. Adıyaman Üniversitesi olarak kendi ihtiyacımızı kendimiz karşıladık. Üretimimizi artırarak halkımıza daha faydalı olmak için çalışmalarımız devam edecektir.”