DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-11-2020 23:10   Güncelleme : 02-12-2020 01:46

AGC’den Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Tepki!!!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamasında, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemesi üzerine bir tepki de Adıyaman’dan geldi.

AGC’den Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Tepki!!!

 

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Müslümanlara yönelik uygulamalarına karşı tepki göstererek; “Aslında Macron’a tepki göstermek için Müslüman olmaya gerek yoktur. Ahlaklı değerleri taşıyan her insan buna mutlaka tepki göstermelidir” dedi.

“Fransa’nın çok ciddi Türkiye karşıtlığı politikasını tekrar gözlemleyebiliyoruz”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam dini ve Hazreti Muhammed’e yönelik uygulamalarına tepki gösteren AGC Başkanı Zeki Dişkaya, “Kendisini bankacı, bürokrat ve siyasetçi olarak tanıtan ve 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde kurucusu olduğu merkez parti En Marche’ın adayı olup, cumhurbaşkanı seçilen bir Emmanuel Macron faciası var. Cumhurbaşkanı olduğundan beri Avrupa siyasi tarihinin görmüş olduğu en anlamsız çıkışları yapan, kararları alan, dış politika adımları atan bir kişilikle karşı karşıyayız. Geldiğinden beri son bir yıl içerisinde dış politikasını tamamen Türkiye-İslam dünyası karşıtlığı üzerine kurmuş bir adam. Fransa’nın özellikle 1. Dünya Savaşı’ndan itibaren Güneydoğu Anadolu, Çukurova bölgesini işgal etmesi, Ermeni çetecilerine destek vermesi, Ermenilere büyük sözler verip sonra Kurtuluş Savaşı başladıktan sonra anlaşmalar yapıp “yine Ermenileri yüz üstü bıraktı” şeklinde yorumlayabiliriz. Bu tarihten sonra yine Fransa’nın çok ciddi Türkiye karşıtlığı politikasını tekrar gözlemleyebiliyoruz. Günümüzde de Suriye’de, Doğu Akdeniz’de hem Kıbrıs meselesinde hem de kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın bugünlerde Ermenistan ile giriştiği mücadelede tamamen Türk karşıtlığı bir politika güdüyor” dedi.

“Fransa’da Müslüman sivil toplum örgütlerine baskınlar yapılmaya başlandı”

Fransa’da Macron’un talimatıyla, resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürlerin yansıtıldığını ifade eden Dişkaya; “Hemen akabinde Fransa’da Müslüman sivil toplum örgütlerine baskınlar yapılmaya başlandı. Uzun bir dönemde sayın Cumhurbaşkanımızı hedefe koyan açıklamaları var. Buna tarihten dolayı alışığız. Avrupa’daki, Fransa’daki ve özellikle Macron’un saldırılarının hedefinde sadece Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Nitekim son birkaç yıldır yaşananlar ve özellikle de piyonlarla idare edilen “BAE, Suudi Arabistan ve Mısır gibi kendilerine Müslüman” diyen bazı ülkelerin tavır ve tepkileri tespitlerimizi desteklemektedir. Cumhurbaşkanımızın Fransa’ya karşı bir boykot çağrısı oldu. İslam dünyasının yaşayanları yöneticilerinden bağımsız bir şekilde buna mutlaka destek vermeli. Bu durum ekonomiye zarar verir vermez nezdinden çok halk bazında birbirlerini koruduğunun göstergesi olacaktır. Aslında Macron’a tepki göstermek için Müslüman olmaya gerek yoktur. Ahlaklı değerleri taşıyan her insan buna mutlaka tepki göstermelidir” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş