RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 03:00   Güncelleme : 02-04-2021 03:25

Alitaşı Mahallesi Dert Yumağı!!!

Adıyaman’ın şehir merkezinde yer alan ve 25 bin nüfusa sahip olan Alitaşı Mahallesinde biriken sorunlar yumağı içinden çıkılmaz bir hal alırken, yetkililerin ise bu durum karşısında ne zaman girişimde bulunacağı mahalle sakinleri tarafından merak ediliyor.

Alitaşı Mahallesi Dert Yumağı!!!

 

Alt yapının yetersiz olması, imara açılmayan yerlerde yaşayan insanların 21. yüzyılda halen fosseptik çukurları kullanması “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Birçok ilçeden daha büyük bir nüfusa sahip olan Alitaşı Mahallesinde sadece bir ilköğretim okulunun ve sağlık ocağının olduğunu duyan vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Mahallesindeki temel sorunlar hakkında gazetemize röportaj veren Alitaşı Mahalle Muhtarı Hacı Mustafa İlik, mahalle sakinlerinin sorunlarını bir bir anlattı. Günümüz Türkiye’sinde inanılması güç görüntülerin kendi mahallesinde yaşandığını söyleyen Muhtar Hacı Mustafa İlik, sorunların çözümü konusunda yetkilileri göreve davet etti.

Ve işte sorunlar yumağıyla mücadele eden H. Mustafa İlik’in röportajı.

“Dere ıslahı konusunda en çok hizmete ihtiyaç duyulan mahallerin başında gelmekteyiz”

2 yıldan bu yana muhtarlık görevini sürdürdüğünü belirten Hacı Mustafa İlik, “Adıyaman’ın en büyük beş mahallesinden biri Alitaşı Mahallesidir. 20 binden fazla bir nüfusa sahip olan bir mahallenin muhtarlığını yapmaktayım. Adıyaman geneline baktığımızda 20 binin üzerinde bir nüfus birçok ilçemizin 4 katından fazla olan bir yerleşim alanıdır. Sincik, Tut, Samsat, Çelikhan ilçelerinden daha çok seçmen sayımız var. Sorunların giderilmesi noktasında göreve geldiğim andan itibaren yoğun olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Seçim öncesinde mahallemde yer alan sorunların son bulması adına vaatlerim vardı. Bu vaatlerin başında dere ıslah çalışmalarının başlatılması için gerekeni yapacağımı söylemiştim. Adıyaman geneline baktığımız zaman dere ıslahı konusunda en çok hizmete ihtiyaç duyulan mahallerin başında gelmekteyiz. Bu dereler Çırçır ve Abopaşa dereleridir. Bu dereler üzerine besteler bile yapılmıştır. Bu derelerin ıslahı konusunda son 20 yılda görev yapan belediye başkanları sürekli olarak vaat vermişler. Ancak bugüne kadar hiçbir şekilde bu derelerin ıslahı konusunda bir çalışma yapılmamış. Göreve geldiğim ilk andan itibaren bu derelerin ıslahı konusunda girişimde bulundum. Bu konuda hazırlamış olduğum dosyayı Adıyaman Belediyesi’ne sundum. Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’a bu derelerin hem çevreye kötü bir görüntü verdiğini hem de madde bağımlılarının bu dereleri mesken haline getirdiğini bildirdim. Yaptığım girişimler sonrasında mahallemde yer alan her iki derenin ıslahı konusunda bakanlıkların yetkilileri ıslah projesini onayladı. Bu projeler mahalle sakinlerime hayırlı olsun. Bu derelerin ıslahı yapıldığı takdirde derelerimiz yeşil alana dönüşecektir. Ve bu alanlarda parklar yapılacaktır” dedi.

“Mahallemde sadece bir tane okul var”

Mahallesinde sorunlar hakkında açıklamada bulunan muhtar H. Mustafa İlik; “Yakın bir tarihte hizmete açılan yeni valilik binası Alitaşı mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yeni valilik binası içerisinde 30’a yakın kurum hizmet veriyor. İlin en önemli hizmet binasının mahallemiz içerisinde hizmet vermesi çok önemli bir avantajdır. Ancak yeni valilik binasının mahallemize taşınmasından sonra mahalle sakinleri park sorunuyla karşılaşıyorlar. Mahalle aralarına kadar uzanan parklar nedeniyle mahalle sakinleri bu durumdan şikayetçi olduklarını söylüyorlar. Bu konuyu sayın Valimiz Mahmut Çuhadar’a ve Sayın Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç’a ilettik. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini talep ediyoruz. Mahallemde sadece bir tane okul var. Bu okul Mustafa Yücel Özbilgin İlkokulu’dur. Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Alagöz’le yapmış olduğumuz görüşmede mahallemize çok acil bir şekilde ortaokul yapılması noktasında taleplerimizi ilettik. Sayın Ahmet Alagöz müdürümüzde mahallemiz sınırları içerisinde 6 dönümlük bir yer bulmamız halinde bu konuyu bakanlıklarına ileteceklerini ifade etti. Bu şekilde Alitaşı mahallesine yeni bir ortaokul yapılması noktasında çalışmalar yapacaklarını bizlere beyan ettiler. Bir hayır severden arazisini eğitim için bağışlamasını bekliyoruz. Yada hazine arazisinden mahallemize donanımlı bir ortaokul yapılması için arazi talep ediyoruz. İnşallah bu sorun biran önce çözüme kavuşur. Mahallemizdeki bir diğer sorun ise sağlık ocağının hizmet binasının kiralık olmasıdır. Sadece bir sağlık ocağından hizmet verilmesi nedeniyle insanlarımız mağdur oluyorlar. Mahallemizde yer alan sağlık ocağımızda 2 doktor hizmet veriyor. Bu sayının arttırılması gerekiyor. Mahallemizde yoğun bir nüfus olduğu için birçok hasta sıra beklemek zorunda kalıyor. Mahallemizin nüfusu göz önünde bulundurularak kalıcı bir sağlık ocağının yapılmasını talep etmekteyiz. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz” diye konuştu.

“Bu insanların yolları yok, içme suyu temini konusunda sıkıntıları var”

Alitaşı mahallesindeki diğer sorunları hatırlatan ilik; “Mahallemizde bir diğer sorun ise taziye evinin olmamasıdır. Pandemi nedeniyle il genelindeki taziye evleri kapalı. Adıyaman genelinde birçok mahallede birden fazla taziye evi bulunmakta. Ne hikmetse merkezi bir konumda olan Alitaşı mahallesinde taziye evi yoktur. AKEDAŞ dağıtım şirketi mahallemiz sınırları içerisinde hizmet veriyor. Bu şirket ilimizin en çok para kazanan şirketidir. Adıyaman halkı AKEDAŞ’dan bir yatırım görmedi. Gönül isterdi ki, bu firma mahallemize bir okul yapsın. AKEDAŞ’ın mahallemize bir ortaokul yapması konusunda talepte bulunuyoruz. Çünkü eğitime katkı sunmak insanlığa katkı sunmaktır. Bu anlamda AKEDAŞ yetkilileri mahallemize okul yaparsa kendi kurumlarının adını versinler. Mahallemin bir diğer sorunu da “Çimen küme evleri” denilen yerlerde imarın olmamasıdır. Bu yerleşim yerlerinde alt yapı olmadığı gibi bu insanlar doğalgazdan da faydalanamıyorlar. Bu konuda sıkıntı yaşayan aileler her gün bu konuyu bana iletmekteler. Bu insanların evlerinin bulunduğu yerlerde alt yapı olmadığı için fosseptik çukurlar var. Bu vatandaşlarımızın kanalizasyonları, atık suları tamamen fosseptik çukurlarda birikmekte. 10 günde bir bu fosseptik çukurlar Adıyaman Belediyesi tarafından temizlenmekte.21. yüzyılda Çimen küme evlerindeki insanların halen daha alt yapıdan mahrum bırakılması, fosseptik çukurlara mahkum edilmesi utanç verici bir durumdur. Bu konuda acilen bir çalışmanın başlatılması lazım. Orada yaşayan insanların her gün talepleri oluyor. Bu insanların yolları yok, içme suyu temini konusunda sıkıntıları var. Bu konuyu yetkililere ilettiğimizde o yerleşim yerinde imarın olmadığını söylüyorlar. Hatta bu sebepten dolayı o yerleşim yerindeki soruna müdahale edemeyeceklerini bildiriyorlar. Bu yerleşim yerinin acilen imara açılması lazım” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir kavşak olamaz”

Mahallesindeki sorunların çözümü için yetkililere seslenen İlik; “Mahallem sınırları arasında yer alan ve dört ayrı caddeyi birbirine bağlayan kavşakta sürekli olarak kazalar yaşanıyor. Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir kavşak olamaz. Abopaşa deresinin hemen yanında bulunan bu kavşak dört caddeyi birbirine bağlıyor. Bu kavşağın acilen viyadüklü bir hale dönüştürülmesini yetkililere ilettik. Bu kavşağa bir viyadük yapılırsa oranın trafiği de rahatlar. Bahsettiğim yer Adıyaman Belediyesi’ne bağlıdır. Öte yandan pandeminin yaşandığı andan itibaren maddi durumu iyi olmayan aileler ciddi sorunlarla boğuşuyorlar. Devletimiz halkı için her noktada elinden geleni yapıyor. Vatandaşlarımıza nakdi para yardımı yapıldı. Biz her şeyi devletten bekliyoruz. Halbuki illimizde hizmet veren AKEDAŞ, Akmercangaz gibi şirketler, yaygın marketler bu zor günlerde ailelere yardımda bulunamazlar mı? Bahsettiğim bu şirketler maddi durumu iyi olamayan ailelerin çocuklarına tablet hediye edemezler mi? Bu şirketlerin bir aileye bir koli yardım ettiklerini gören var mı? Halbuki bu şirketlerin maddi durumu iyi olmayan ailelere yardım etmeleri gerekir. Pandemi sürecinde yaptıkları yardımlardan dolayı SANKO Holding ile Erdemoğlu Holding’i canı gönülden kutluyorum. SANKO Holding ve Erdemoğlu Holding yetkilileri Adıyaman’da on binlerce aileye gıda yardımında bulundu. Bu davranışlarından dolayı her iki şirket yetkililerine teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti AKEDAŞ’tan ve Akmercangaz’dan bekliyorum. Yaygın marketlerin de maddi durumu iyi olamayan ailelerin yanında olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Öte yandan Adıyaman’da 33 mahalle muhtarı var. Çevre illerde her mahallede bir muhtar evi bulunmakta. Adıyaman ise muhtar evleri yoktur. Belediye tarafından muhtar evleri parklar içerisinde yapılmalıdır. Adıyaman il olduğu günden bu yana halen muhtarlar 6 metrekarelik bir alanda hizmet veriyorlar. 25 bin nüfuslu mahallemde 6 metrekarelik alanda hizmet veriyorum. Mahallemde bir kavga olsa iki aileyi muhtarlıkta barıştırmak gibi bir şansım yoktur. Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’a TOKİ tarafından muhtarlıkların yapılması konusunda talebimiz olmuştu. Bu talep bütün mahalle muhtarın talebidir” dedi.

Haber: Habibe Uçar