YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 02:59   Güncelleme : 02-04-2021 03:25

Broşür Dağıtan Polis Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı

Adıyaman’da polis ekipleri soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için ne gibi önlemler alması konusunda vatandaşları uyardı.

Broşür Dağıtan Polis Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı

 

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından hazırlanan ve içerisinde uyarıların bulunduğu broşürleri dağıtan polis, aynı zamanda vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için soba ve bacalarda alınması gereken önlemleri anlattı.

Vatandaşları evlerinde ziyaret ederek broşür dağıtan Toplum Destekli Polis Ekipleri uygulama çalışmalarında, “Sobalarımızı nasıl yakmalıyız? Soba zehirlenme belirtileri nelerdir? Karbonmonoksit vücudu nasıl etkiler? Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için neler yapmalıyız?” gibi hayati önem taşıyan konuları vatandaşlara aktardı.

“Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba felaket olur” diyerek doğru soba yakmayı sağlamanın aksi halde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek olduğunu belirten Toplum Destekli Polis ekipleri vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istedi.

Vatandaşları ziyaretlerinde ısınma maddelerinin yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazının renksiz, kokusuz olması nedeniyle “sessiz katil” olarak adlandırıldığını dile getiren ekipler, zehirlenmelerin belirtilerinin baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, yığılma, baş dönmesi ve bilinç kaybı olduğunu söyledi.

Görevliler soba zehirlenmelerinden korunmak için eskimiş baca borularının değiştirilmesi, baca ve boruların temizliğinin düzenli yapılması, yatmadan önce kömür atılmaması, lodoslu havalarda bacalar uygun değilse sobanın yakılmaması, rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapaklarının kullanılması gibi tavsiyelerde bulundu.

Haber: Habibe Uçar