SİYASET
Giriş Tarihi : 28-01-2021 02:35   Güncelleme : 01-02-2021 00:40

Buluş; “Bu Süreçte Halk Değil, Devlet Fedakarlık Yapsın”

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, 2020 yılından bugüne devam eden Covid 19 virüsü nedeniyle halkın bütün katmanlarında maddi sıkıntılar yaşanırken, Serdar Ortaç’ın bir kamu bankasından aldığı kredinin devlet yetkilileri tarafından 8 ay ertelenmesine tepki gösterdi.

Buluş; “Bu Süreçte Halk Değil, Devlet Fedakarlık Yapsın”

 

Ülkemizin 81 ilinde halkın geçim sıkıntısı çektiği bir dönemde bir sanatçıya iltimas tanınmasını sert bir dille eleştiren Başkan Hüseyin Buluş, herhangi bir vatandaşın bir kamu bankasına ödemesini yapmaması halinde hacizle karşılaya kalacağını hatırlatarak, hükümete yakınlığı olan bir sanatçıya yönelik yapılan bu iltimasın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

“Serdar Ortaç’ın vergi borcunu neye dayandırdıkları bilinmez ama tam 8 ay ertelediler”

Coronavirüs sürecinin ülkemizde devam ettiği bu günlerde esnafın, emeklinin ve bütün vatandaşların maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmasına rağmen AKP hükümetine mensup olan yetkililerin hiçbir kısıtlama yapmadan hayatlarını sürdürdüğünü ifade eden Hüseyin Buluş, “Son bir yıldır halkımız çok zor bir sürecin içerisine girmiş bulunmakta. Ne yazık ki, halkımız cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi ile mücadele etmeye çalışıyor. Evlerinde kısıtlayamaya giden vatandaşın artık dayanacak bir hali kalmadı. Dünyanın birçok ülkesinde devlet yetkilileri virüs konusunda halklarına alternatifler sunarak, onları vergilerden muaf ettiler. Türkiye’de ise vergi kalemlerine her gün yenisi ekleniliyor. Ancak hükümete yakın olduğunu her defasında dile getiren popçu Serdar Ortaç bir kamu bankasından kredi aldı. Normalde 1 ay gecikince haciz gelen vatandaştan farklı olarak Serdar Ortaç’ın vergi borcunu neye dayandırdıkları bilinmez ama tam 8 ay ertelediler. Böyle bir durumun kabul edilir bir yanı olmaz. Halkımız şuanda evine ekmek götüremediği gibi esnafımız bitmiş durumda. Adıyaman merkezde ve ilçelerimizde esnaflarımız iflas ettiği gibi geride ödeyemeyecekleri bir borcu bırakmak zorunda kaldı. Halbuki AKP hükümetinin şaşalı bir şekilde yaşayan sanatçılara el uzatması yerine halkın can damarı olan esnafa el uzatması gerekirdi. Bu süreci oldukça kötü yöneten hükümetin acilen esnafın sicil borçlarını affetmesi gerekiyor. Ayrıca 1 yıl boyunca borçlanan esnafın yeniden ayağa kalması için onlara hibe desteğinin biran önce verilmesi gerekiyor. Vergilere eklenilen TRT payı, kayıp kaçak bedelleri gibi ek ödemeler esnaftan alınmamalıdır. Tarlasındaki hububatı borçlarla karşılayan çiftçilere yönelik olarakta acilen yardım paketleri oluşturulmalıdır. Ancak görünen tabloya bakıldığında Serdar Ortaç’ın borcunu 8 ay erteleyen AKP hükümeti ne yazık ki, çiftçilerin borçlarından dolayı onların hacizli olmasına göz yumuyor. Bugün AKP’li siyasilerin bütün yakınları bir devlet kurumunda iş bulabilirken, ne yazık ki 1 milyon 300 bin üniversiteli iş bulmadığı için işsiz olarak gezmek zorunda kalıyor. Bizler bu süreci yakından takip ettiğimiz gibi halkın bütün katmanlarını memnun eden adımların atılmasını bekliyoruz. Bu süreçte halk değil, devlet fedakarlık yapsın” dedi.