SİYASET
Giriş Tarihi : 29-04-2021 01:58   Güncelleme : 10-05-2021 02:14

CHP’den Tam Kapanma Kararına Tepki!

Perşembe günü başlayıp Ramazan Bayramı sonuna kadar sürecek olan tam kapanma dönemine CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş’tan sert eleştiri geldi.

CHP’den Tam Kapanma Kararına Tepki!

 

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, 3 haftalık tam kapanma kararına halka destek sağlanmaması üzerinden tepki gösterdi.

“Pandemi ile birlikte vatandaşın geçim sorunu da her geçen gün artmaktadır”

Alınan kararı eleştiren Başkan Hüseyin Buluş; “Pandemi artık tüm dünyada derinleşirken, ülkemizde de en üst düzeylerde alarm vermeye başladı. Bir yıldan fazla süredir dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecini doğru, akılcı, bilimsel bakış açısıyla yöneten ülkeler daha az zararla çıkabiliyorlar. Doğru zaman ve uygun ölçüde uygulanan kısıtlamalar azda olsa felaketin artmasını önlemiştir. Ne yazık ki; ülkemiz için aynı şeyleri söylemek bir hayli zor. Ekonomi doğru yönetilmezse haliyle 21 günlük tam kapanma kararı alınır. Eşdeğerimizin altında olan ülkelerden bile aşı temin eden bir ülke olduk. Günlük 500 bin aşı yapılması gerekirken bu sayı maalesef 30 binlerde kalıyor. Şuana kadar hükümetin açıklamalarına göre toplumun yüzde 40’nın aşılanması gerekiyordu. Gelinen noktada bir hayal kırıklığı yaşanılıyor. Bilim kurulları neden kurulur? İlgili konuda gerekli olan tavsiyeleri alıp ivedilikle uygulamak için bu oluşumlar vardır. Ancak ülkemizdeki kurul tamamıyla sembolik niteliktedir. Biran önce hükümetten beklentimiz bilim kurulunun bütün önerilerini hayata geçirmesi, bilimsel çalışmalara yeterli kaynağın aktarılması, aşının yeteri kadar temin edilip toplumun yüzde altmışının aşılanması, en az 21 gün kısıtlama, kapanmanın ivedilikle uygulanmasıdır. Ekonomik buhran halkımızda büyük yaralar açmışken, hala vaka hasta grafiklerinin umutsuz değerlerde artış göstermesi yaşanan tablonun gerçek yüzünü göstermektedir. Pandemi süreci bir yılını doldurmasına rağmen hükümet gerek Türk Tabipleri Birliği’nin gerekse de bu konunun yetkin sağlık profesyonellerinin hiçbir önerisini, tedbir tavsiyelerini dikkate almamıştır. Pandemi ile birlikte vatandaşın geçim sorunu da her geçen gün artmaktadır. Yapılan onca israfa rağmen vatandaşa sadece patates yardımı yapılmıştır. Bilinmelidir ki, pandemi nedeniyle son 24 saatte 346 kişi yaşamını yitirmiştir. 61 bin 28 yeni vaka tespit edilmiş olup, son 24 saatte kaydedilen 346 can kaybı, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük ölüm sayısı olarak kayıtlara geçmiştir. Virüs nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin toplam sayısı 36 bin 613 e, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 384 binlere yükselmiştir. Salgın ülkemizde pik yapmışken hala durumun vahametini bir türlü anlamayan hükümet yetkilileri, ciddi tedbirler alarak bilim insanlarının önerdiği eylem planlarını derhal gündeme almalıdır” dedi.

Haber: Habibe Uçar