YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 12:01   Güncelleme : 08-06-2021 23:11

Çiftçiler Tütün İçin Alın Teri Döküyor

Türkiye’nin bütün illerinde tüketilen Adıyaman’ın sarmalık kıyılmış tütünün ekimi için ilk aşamaya geçildi. Sarmalık kıyılmış tütünün ekimi öncesinde yapılan sadır ekimi için tohumlar toprakla buluştu.

Çiftçiler Tütün İçin Alın Teri Döküyor

 

 

Adıyaman’ın dağ köylerinde yoğun olarak ekilen sarmalık kıyılmış tütünün halka sunulması için yoğun bir emek veren emekçiler sabahın erken saatlerinde tarlalarda çalıştı.

Adıyaman’ın tütünün toprağından ve işçiliğinden dolayı oldukça verimli olduğunu söyleyen çiftçiler; “İlimizde yetişen sarmalık kıyılmış tütünler ülkemizin bütün illerinde tüketilmekte. Adıyaman ve Çelikhan tütünü kalite olarak ülkemizde nam salmıştır. Bunun sebebi toprağımızın verimli olmasıdır. Bizim topraklarımız oldukça verimli olduğu gibi çok az bir alana sahibiz. Bizler sadece geçimimizi tütünden sağlamaktayız. Bu sebeple ekimini yaptığımızı tütünümüzü özenle ekip hazırlamaktayız. Özen gösterilen bu tütünleri makinelerden keserek içime hazırladığımız zaman müşterilerimiz tarafından da yoğun bir şekilde ilgi görmekteyiz. Bizler çiftçiler olarak sabahın ilk saatlerinden itibaren şuanda tarlalarda çalışmaktayız. Birkaç ay içinde ekim ve tütün toplama işleminden sonra satış aşamasına geçeceğiz. Emeksiz iş olmaz, onun için bizler yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dediler.

Haber:Ömer Karakuş