YEREL
Giriş Tarihi : 10-10-2021 01:08   Güncelleme : 10-10-2021 01:08

Çölyak Hastaları İçin Özel Menü

Çocuğu Çölyak hastası olan Zeynep Şirvan Adak adlı anne, aynı zamanda işletmeci olunca Adıyaman’daki çölyak hastalarının diyet yemeklerini yiyebilmesi için onlara uygun yemekleri menüsünde bulunduruyor.

Çölyak Hastaları İçin Özel Menü

Adıyaman’da bir ilke imza atarak kendi işyerinde hazırladığı yiyecekler arasında çölyak hastalarına uygun yemekleri de hazırlayan iş kadını Zeynep Şirvan Adak, vermiş olduğu hizmetle müşterilerinin takdirini topluyor.

“Böylelikle çocuğuma ve onun gibi çölyak hastalarına hizmet vermek istedim”

Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı karşısındaki Di Carne’s Cafe Restaurant adlı işletmesinin sahibi olan Zeynep Şirvan Adak, çölyak hastalarına uygun yemekleri işyerlerinde hazırladıklarını ifade ederek; “2018 yılından bu yana burada hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda kadın işletmecisiyim ve bir anneyim. Bir anne ve kadın olarak işyerimizin daha hijyenik bir ortamda olması için çok titiz davranıyorum. Bizim iş sektörümüz yemeklerden ve içeceklerden oluştuğu için temizlik ve hijyen benim için ön plandadır. Bu hijyeni sağlarken mutfağımın açık bir mutlak olmasını tercih ediyorum. Bu sebeple işyerimde açık mutfak kullanıyorum. Tamamen her şey müşterilerimizin gözleri önünde hazırlanıyor. Yapmış olduğumuz yemeklerde dünya menüsünü tercih etmekteyiz. Dünya mutfağıyla birlikte çok geniş bir menüyü müşterilerimize sunmaktayız. Ayrıca çok geniş bir menüye sahip olan kahvaltımız da işyerimizde mevcuttur. Kahvaltının yanında içeceklerimizde oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitliliğin yanında glütensiz menümüzde var. Glütensiz menü çölyak hastalarının yemiş oldukları diyet yemektir. Bu hastaların dışarıda yemek yeme gibi bir şansı olmadığı için işyerimizde bu menüyü bulundurmaktayız. Bu menünün içerisinde içliköfte, pizza, lahmacun, hamburger, baklava yer almaktadır. Bu saydığım ürünlerimizde buğday bulunmamaktadır. Adıyaman’da glütensiz yemek hizmeti veren tek işletme bizim işletmemizdir. Çocuğumun çölyak hastası olması sebebiyle işyerimde bu ürünleri bulunduruyorum. Çocuğuma tanı konulduktan sonra bizlere, “ekmek, pilav gibi ürünler yenilmeyecek” denildi. Zaten buğdaydan hazırlanan ürünlerden besleniyoruz. Çocuğum çölyak hastası olduğu için işyerimde bu hastalara uygun yemek ürünlerini bulundurma kararını vermiş oldum. Böylelikle çocuğuma ve onun gibi çölyak hastalarına hizmet vermek istedim. Adıyaman’da binlerce çölyak hastası var. Çölyak hastalığı konusunda tanısı konulmamış hastalarda var. Çölyak hastalarının üye olduğu bir derneğimizde bulunmakta. Derneğimizle koordineli bir şekilde görüşmelerimiz oluyor. İşyerimize gelen dernek üyelerimiz çiğköfte, yaş pasta gibi ürünleri bizlerden temin edebiliyorlar” dedi.

“Bu çocuklar hayatlarında ilk defa hamburger, baklava yediler”

Dünya mutfağından ürün çeşitliliğiyle Adıyaman halkına hizmet verdiklerini söyleyen Zeynep Şirvan Adak; “İşyerimizde çölyak hastalarına yönelik olarak yapmış olduğumuz ürünleri ilk defa tadan çölyak hastası çocuklar oldu. Böylelikle bu çocuklar hayatlarında ilk defa hamburger, baklava yediler. Adıyaman’a gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist var. Bu turistler arasında mutlaka çölyak hastası olanlar vardır. Çölyak hastası olan bir kişi nereye giderse gitsin, diyeti dışında hazırlanan bir yiyeceği yiyemez. Çünkü çölyak hastaları diyetlerine dikkat etmelidir. Çölyak hastalarının yemeklerinde kullanılan ürünler çok pahalı ürünlerdir. Bu sebeple Adıyaman’da çölyak hastalarına uygun bir fırının hizmete açılması gerekiyor. Bugün belediye tarafından çölyak hastaları için hizmet veren bir fırın açılmış olsa hastaların ekmek ihtiyaçları daha kolay karşılanmış olacaktır. Çölyak hastaları her vatandaş gibi onlarda bir yerlerden kendileri için hazırlanan ekmeklerden alabilmelidir. Birçok ilde bu hizmet veriliyor. İşyerimizde çölyak hastaları için hizmet verirken aynı zamanda dünya mutfağıyla da halkımıza hizmet veriyoruz. Atatürk Bulvarı yeni hükümet konağı karşısındaki Di Carne’s Cafe Restaurant işletmemize bütün halkımızı bekliyoruz. Bizim için hizmetin en iyi şekilde müşterilerimize verilmesi en öncelikli kuralımızdır” diye konuştu.

Haber: Haber Habibe Uçar