GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:04   Güncelleme : 31-03-2021 01:43

Deprem Gerger’i De Vurmuştu! Deprem Konutları İse Teğet Geçti..

24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’te merkez üssü Elazığ’da meydana gelen 6,5 şiddetindeki deprem, Malatya’dan sonra en çok etkilediği ilçelerden bir olan Gerger’de yaşayan depremzedeler kara kışın kendisini iyice gösterdiği şu günlerde zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde ise hem Elazığ’da hem de Malatya’da yapılan deprem konutlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hak sahiplerine teslim edilmesiyle umutlu bekleyişlerini sürdüren Gergerli depremzedelerin son bir yıldır yaşadığı acı tablo gözler önüne serildi.

Deprem Gerger’i De Vurmuştu! Deprem Konutları İse Teğet Geçti..

 

              Elazığ’da ilinde meydana gelen deprem Adıyaman Gerger ilçesindeki kimi köy ve mezralarda vatandaşların evlerinin kullanılmaz bir hale dönüşmesine neden olmuştu. Aradan geçen 1 yıllık bir sürede Elazığ ilindeki depremzedelere evleri teslim edilirken, Adıyaman Gerger ilçesinin köylerindeki mağdur vatandaşlar ise konteynırlarda ve kullanılmaz raporu olan evlerde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar.

Yoğun kış şartlarından dolayı kendilerine verilen çadırlarda ve konteynırlarda yaşam koşullarının çok ağır olmasından dolayı Gergerli depremzedeler, depremden zarar gören ve risk faktörünün hala yüksek olduğu evlerinde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalırken, buna hava şartlarının olumsuzluğu da eklenince adeta yaşam mücadelesi veriyorlar. Bir yandan karla mücadele eden depremzedeler bir yandan zaman zaman artçı sarsıntılardan kaynaklanan endişeden dolayı kabus dolu günlerden geçiyorlar.

        Hava şartlarının giderek zorlaştığı köylerde ve mezralarda vatandaşın tek çaresi depremde kullanılmaz halde olan evlerinde yaşamlarını sürdürmek. Adıyaman’a en uzak mesafelerde yer alan bu alanlarda yaşamlarını sürdüren depremzedeler bir yandan zor koşullarda yaşamlarını sürdürürken, bir yandan da karla mücadele ediyorlar.

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremde evleri yıkılan veya ağır hasar gören 8 bin aileye konutları teslim edilirken, aynı depremde evleri kullanılmaz hale dönüşen Gergerli depremzedelerde kendilerine de konutların teslim edilmesini istiyor. Aradan geçen 1 yıllık süre zarfında kendilerine verilen konteynırlarda kalmanın oldukça zor olduğunu söyleyen Gergerli depremzedeler, hava şartlarının her geçen gün kötü gittiği bugünlerde depremde hasara gören evlerinde kalmak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

Öte yandan Elazığ depremi nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden vatandaşlar, sosyal medya üzerinden yayınladıkları video ve fotoğraflarla yaşadıkları acı gerçekleri kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar. Rakım olarakta oldukça yüksek bir alanda yaşamlarını sürdüren Gergerli depremzedelerin yetkililerden tek beklentileri Elazığ’a yapılan konutların aynı şekilde kendi yerleşim yerlerine de yapılması. Oldukça zor koşullarda yaşam mücadelesi veren ve Adıyaman şehir merkezine uzak bir alanda yaşayan depremzedelerin bir diğer istediği de yetkililerin biran önce onların sesine kulak verilerek, sorunlarına çözüm bulunması.

Haber: Ömer Karakuş