GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:34   Güncelleme : 26-03-2021 03:25

Esnaf Ve Sanatkarların Borçları Ertelendi

Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının erteleme kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyen Yeni Adıyaman Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Salman, “Ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak” dedi.

Esnaf Ve Sanatkarların Borçları Ertelendi

 

1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup 4 Şubat itibariyle itfa edilemeyenlerin karardan yararlanacağını belirten Başkan Mustafa Salman; “Ayrıca 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup 4 Şubat itibariyle itfa edilemeyenler karardan yararlanacak” ifadesini kullandı.

“Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak”

Covid-19 salgını nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların Halk Bankası’ndan aldığı düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine dair karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Başkan Mustafa Salman; “Halk Bankası’ndan 31 Aralık 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarını ödeyemeyenler faydalanacak. Ayrıca 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında vadesi dolacak olup 4 Şubat itibariyle itfa edilemeyenler karardan yararlanacak. Başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılmak suretiyle ertelenecek. Hesaplanacak faiz, banka ve sigorta muamele vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek. Bu karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak. Borçları ertelenmiş esnafa talepleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek. Ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak” diye konuştu.

Haber: Fatma Karakuş