YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2021 23:35   Güncelleme : 08-11-2021 01:14

Gören Hayran Kalıyor

Adıyaman merkeze bağlı olan Akpınar Köyü’nde bulunan, aynı zamanda 1700’lü yıllara ait olduğu tahmin edilen tarihi köy odası restorasyon yapılacağı günü bekliyor.

Gören Hayran Kalıyor

 

Tarihi köy odasının 5. kuşak sahibi olan gazetemiz yazarlarından Fahrettin Şahin, 80’li yıllara kadar köy odalarının yoğun bir şekilde misafir ağırlamak için kullanıldığını hatırlatarak, bu tarihi yapıyı restore etmeyi düşündüğünü söyledi.

Akpınar Köyü’nün simgesi olarak bilinen odanın rahmetli Hacı Şahin tarafından yaptırıldığını hatırlatan Fahrettin Şahin, tarihi odanın aynı zamanda uzun yıllar mescit olarak ta köy halkının hizmetine sunulduğunu belirtti.

“Bu tarihi odayı restore edip, yaşanmış bir kültürün simgesi haline getireceğim”

5 kuşak sonra tarihi köy odasının kendisine miras olarak kaldığını söyleyen Fahrettin Şahin, aile büyüklerinden kendisine kalan bu köy odasını restore etmek istediğini belirterek; “Bu köy odası Akpınar köyümüzde yaşayan birçok insanın oturup sohbetler dinlediği, ibadetlerin yapıldığı bir yerdi. Geçmiş yıllarda yaşam koşulları oldukça zor olduğu için birçok yolcu günlerce köylerde mahsur kalabiliyordu. Hava koşullarının haftalarca kötü olduğu, yol ağının iyi olmadığı dönemlerde misafirler günlerce bu odada ağırlanıyormuş. Büyüklerimiz bizlere nasihatler vererek, bu köy odasının sürekli olarak yaşatılmasını söylerdi. Çünkü dinimizde misafir ağırlamanın büyük bir önem taşıdığını büyüklerimiz her zaman bizlere anlatırdı. Bu köy odasının mülkiyet sahibi olan büyüklerimiz bu geleneği 4 kuşak boyunca devam ettirdiler. Bu köy odasını en son olarak babam Abdulkadir (Hacı Abdullah) Şahin bakımdan geçirerek ayakta kalmasını sağlasa da odanın tavan kısmı çökmüş. Günümüzde köy oda kültürünün kalmaması nedeniyle bu köy odamızda tahribatlar oluşmuş. Bu tahribatları düzelterek bu tarihi köy odasını yeniden restore etmek istiyorum. Günümüz koşullarında ulaşımın daha rahat olması nedeniyle köylerde köy odası kültürü kalmamış olsa bile simgesel olarak bu odamızın ayakta kalması için restorasyon çalışması yapacağım. Bu köy odamızın taşlarının o dönemde Şanlıurfa ilinden özel olarak getirildiği büyüklerimiz tarafından bizlere anlatılırdı. Odanın kapısının üzerinde Arapça sayılar ve yazılar bulunuyor. Bu yazılara baktığımız zaman bu yapının tarihi bir yapı olduğu ortaya çıkmış oluyor. Allah nasip ederse bu tarihi odayı restore edip, yaşanmış bir kültürün simgesi haline getireceğim” dedi.

Haber: Fatma Karakuş