GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-12-2020 21:06   Güncelleme : 16-12-2020 02:17

İki İl, İki Belediye Başkanı, İki Farklı Uygulama

İki Ak Partili belediyenin farklı çalışmalarını gördük. Bir belediye başkanı kendi esnafını ayakta tutmak için belediye bütçesinden esnaflara 1500 TL ödeme yapmaya hazırlanırken diğer belediye başkanı ise kendi esnafından ürün almayıp il dışından almayı tercih ediyor.

İki İl, İki Belediye Başkanı, İki Farklı Uygulama

 

1 ÖRNEK:

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin.

Ak Parti ’li Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle iş yerleri kapatılan esnafa aylık bin 500 TL destek vereceklerini açıkladı.

Konu hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, küresel bir sorunla ulusal bir mücadele verildiğini söyleyerek, “Gaziantep özelinde esnafımızla kader birliği yaptık. İyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta, bir ve beraber olacağız dedik ve bir model oluşturduk: Gaziantep Modeli, kardeşlik modeli. Bu şehir ticaret, esnaf ve işçi şehri. Cumhurbaşkanlığı ve bilim kurulunun aldığı kararlar var. Hemşerilerimize bu kurallara uymalarını istiyoruz ama bir taraftan da şehir ekonomisi var. Büyükşehir Belediyesi olarak kapanan kiracılarımızın hiçbirinin pandemi bitene kadar kiralarını alamama kararı aldık. Kapanan işyerlerinin de de çalışan ve işyeri sahiplerinin su faturalarında yüzde 50 indirim yaptık. Bugün de yaptığımız istişarelerle reklam ilan vergilerini de, iyi niyet kararıyla bunun hakkında bir çalışma yapacağımızı Ankara’da ki ilgili makamlara ileteceğiz. Halkımızda şu anda ki zor durumda ki esnafla bize dair giderleri almayacağız. İkincisi, kapanan işyerleri var. İş yerleri sahiplerine sosyal destek kapsamında, her kapanan işyerine bin 500 Türk lirası vermeye karar verdik. Bunun zor zamanda destek olacağını düşünüyoruz. Bizde çok güzel bir söz vardır; ‘Varını veren utanmamış’. Zor zamanda esnafımızın yanında olmaya, en az zararla bu musibetten hem bu şehrin, hem de ülkemizin atlatması için çabalıyoruz.

Kardeşlikle, sevgiyle, paylaşarak, birbirimizi anlayarak iyileşeceğiz” diye konuştu.

2 ÖRNEK:

Adıyaman Belediye Başkanı Dr Süleyman Kılıç.

Adıyaman her yıl 1 Aralık tarihinde il oluşunu kutlar. Pandemiden dolayı bu yıl kutlama yapmayan adıyaman belediyesi bu yıl küçük çaplı bir etkinlik düzenledi.

Bu etkinliklerin başında da belediye önünde halka dağıtılan ve Adıyaman esnafı dururken dışarıdan alınan 10 bin adet tohumlu kalem ile 1954 adet fidan dağıttı.

Bu etkinlikte dağıtılan tohumlu kalem ve hediyeleri de ne hikmetse pandemiden dolayı işleri kırılan Adıyaman esnafından değil de direk İstanbul’dan temin ediliyor. Adıyaman’da bu işi yapan esnaflardan herhangi bir fiyat araştırması bile yapmaya tenezzül edilmiyor.

Sonuç olarak Gaziantep Belediyesi kendi esnafını ayakta tutmaya çalışırken, Adıyaman belediyesi dağıtacağı hediyelik eşantiyonları dahi Adıyaman esnafından almayıp dışarıdan temin ediyor.

Sonuç olarak biri esnafını ayakta tutmaya çalışıyor diğeri ise kendi esnafı dururken  alacağı malzemeyi il dışından temin ediyor. 

Sizce hangi Belediye Başkanı ve ekibi taktir edilir.