BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 19-11-2020 21:29   Güncelleme : 01-12-2020 02:17

İş Dünyasından Başarı Öyküleri

Adıyaman’da Haber Gazetesi olarak sektörün öncüleriyle özel röportajlar yaparak, işadamlarımızın geçmişten bugüne yapmış oldukları çalışmaları masaya yatırıyoruz. Adıyaman’da doğan ve yaptığı yatırımlarla kendi memleketinin ekonomisine, katma değerine ve istihdamına katkı sağlayan iş dünyasının projeksiyonunu okuyucularımızla buluşturmaya devam edeceğiz.

İş Dünyasından Başarı Öyküleri

 

Sektörün enleriyle başlatmış olduğumuz yazı dizimizin bu haftaki konuğu Bozgün Konteyner Ltd. Şti. imtiyaz sahibi Mustafa Bozkurt oldu. Azim ve kararlılıkla kendi markasını dünyanın dört bir yanına ihracat yapan işadamımız Mustafa Bozkurt, hayat hikayesini ve iş hayatını gazetemize anlattı. Ve işte işadamı Mustafa Bozkurt ile yapmış olduğumuz o özel röportajın detayları.

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

 

Bu röportajı benimle yaptığınız için öncelikle gazeteniz yetkililerine çok teşekkür ederim.

Mustafa Bozkurt, Adıyamanlı bir iş adamıyım. Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğdum. Eğitim hayatımı ise Adıyaman’da tamamladım. 2003 yılına kadar Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nde ustabaşı olarak çalıştım.12.07.2004 tarihinde Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde Bozgün Müteahhitlik Ltd. Şti. firmasını kurduk, firmamızda konteyner imalatı yapıyoruz.

 

Okuyucularımıza işletmenizin kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

 

Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için Irak, Suriye ülkeleri başta olmak üzere kısacası Ortadoğu pazarı bir fırsatı barındırıyordu. 2004 yılında Irak ve çevresine konteyner gönderdiğimizde bu talebin uzun yıllar bu bölgede artarak devam edeceğini gördük. TPAO’da çalıştığım yıllarda bir gün kendi işimi kurabilmeyi hayal ettim. Zaten geliştirdiğim bir felsefe var. “Hayat gerçeklerin hayallerini şekillendirir” anlayışıyla yola çıkarak hayalimize varmaya çalıştık. Elindekiyle yetinebilmeyi bilerek usta-çırak ilişkileriyle işimizi öğrendik.

 

Sektörünüzün zor yönleri nelerdir? Ayrıca sektöre girmeyi düşünen girişimci adaylarına önerileriniz neler olacaktır?

 

Sektör bölgesel açıdan daralmaya doğru gidiyor. Gaziantep ve Şanlıurfa’da çok sayıda firma pazara ortak oldu. Bu sektör farklı çizgilerde, farklı tasarımlarda üretim yapmaya doğru gidiyor. Bu nedenle girişimcilerin dünyadaki trendi çok yakından takip etmesi gerekiyor. Son yıllarda Ortadoğu’da yaşanan üzücü hadiseler beraberinde bu pazarı da büyüttü, şekillendirdi.

 

İşletmenizin en önemli başarısı nedir?

 

Azim, samimiyet ve de sabır bireylerin, firmaların olmazsa olmazıdır. Bizim başarı anlayışımızın temelini bu slogan oluşturur. Dün gibi hatırlıyorum firmayı ilk kurduğumuzda “yapamazsınız, satamazsınız” dediler ama şükürler olsun bugünleri gördük. Durmadan çalışmayı, bardağın dolu tarafını görmeyi kendimize ilke edindik.

 

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Ülke ve bölge ekonomisinin gidişatı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

 

Ülke ve bölge olarak zor günlerden geçiyoruz. Her kışın bir baharı var, gelecekten oldukça ümitliyim. Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Kafkasya ve Avrupa açık pazar konumunda buralara yönelik satış hamleleri geliştirip ürünlerimizi satmayı planlıyoruz. İhracat önemli, şuan da Ortadoğu’da pazarımız var. Inşallah gelecekte birçok yerde olmayı hedefliyoruz. Ayrıca şirketimiz ISO kalite yönetimi TS EN ISO 9001:2000 sertifikasına sahiptir. Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan kuruluşları kendisine pek çok resmi ve özel kurumu ve şirketi referans edinmiştir. Çalışmalarımıza Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde 7500 m2’lik alanımızda devam eden şirketimiz ısı yalıtımında %50 fark eden çift izolasyon sistemini icat eden ve kullanan ilk ve tek firmadır. Daimi kalite ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle kurulduğu günden bu yana sektörünün istikrarlı büyüyen markalarından olmayı başaran Bozgün Ltd. Şti sektörü için gerekli tüm kalite belgelerine sahip nadir firmalardandır. Firmamız gelişen teknoloji doğrultusunda yatırımlarına hız kesmeden devam ederek sektördeki yerini yükseltmeye devam etmektedir. Şirketimiz alanında uzmanlaşmış, tasarım, üretim, kalite yönetimi, satış, pazarlama ve lojistik departmanlarının tam ve eksiksiz uyumlu çalışmalarıyla yurt içinde ve yurtdışında “ihtiyaca özel” imalat yaparak müşterilerinin sorunsuz ve hızlı çözüm ortağı olmayı başarmıştır. Ayrıca 15.000 m2’lik yeni fabrika inşaatımız devam etmektedir.

 

Röportaj: Ömer Karakuş