DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-03-2021 02:37   Güncelleme : 31-03-2021 03:32

Kazada Vefat Eden Gençler Unutulmadı

Fransa’nın Grenoble kentinde 2 yıl önce polisin kovalaması sonrasında yaşanan kazada hayatını kaybeden Adıyamanlı genç Fatih Karakuş ile arkadaşı Adam Soli anısına sessiz yürüyüş etkinliği düzenledi.

Kazada Vefat Eden Gençler Unutulmadı

 

2 yıl önce Fransa’nın Grenoble şehrinde yaşanan olayda 19 yaşındaki Fatih Karakuş ile arkadaşı Fas asıllı 17 yaşındaki Adam Soli motosiklette seyir halindeyken polis tarafından kovalanmış, yaşanan kaza sonrasında her iki genç hayatını kaybetmişti. Yaşanan olayda ihmal şüpheleri nedeniyle kent genelinde olaylar günlerce sürmüştü.

Her iki genç adına her yıl düzenlenmek üzere tertip edilen futbol turnuvası dünya genelinde devam eden Covid 19 virüsü nedeniyle gerçekleşmedi.

Fatih Karakuş’un ve Adam Soli’nin ailelerinin katıldığı yürüyüş öncesinde halk ve yerel yöneticiler ailelerin yanında yer aldı. Yaşanan acı olayı kınayan insanlar beyaz balonlar üzerine yazdıkları mesajlarla ailelerin yanında oldu. Eğitilmiş kuşların aileler tarafından kafeslerden uçurulmasından sonra kitle tarafından yürüyüş gerçekleştirildi.

Ailelerle birlikte yürüyüşe geçen kitle ellerindeki balonlarla kazanın yaşandığı yere çiçek bırakılarak, Adam Soli ve Fatih Karakuş için dua etti.

Sessiz bir şekilde gerçekleşen yürüyüşten sonra kitle ailelerle birlikte organizasyonu gerçekleştiren sivil toplum kuruluşunun önüne geldi.

2 yıl önce oğlunu kaybeden baba Memet Ziya Karakuş, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri ve halk tarafından organize edilen etkinlikte açıklamada bulunarak; “Bilindiği gibi 2 yıl önce çocuklarımızı kaybettik. Biz bu acıyı her gün yaşıyoruz. Sizlerin bizleri unutmadığını görünce çok sevindik. Başta kentteki yöneticilerimiz olmak üzere organizasyonu yapanlardan, bu anma etkinliğine emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi.

Adam Soli’nin ailesi de oğullarının vefat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikten dolayı çok duygulandıklarını ifade ederek, etkinliği düzenleyen sivil toplum örgütlerine, yerel yöneticilere ve halka teşekkür etti.

Sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılan ikramdan sonra aileler bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere vedalaştı. Pandemi sürecinin son bulmasıyla birlikte farklı bir tarihte düzenlenecek olan etkinliğe daha geniş kapsamlı katılımların olacağını belirten sivil toplum örgütü yetkilileri ise, futbol turnuvası etkinliğinin 2021 yılı içerisinde olacağını belirtti.

Haber: Fatma Karakuş