BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 19-12-2020 01:39   Güncelleme : 21-12-2020 20:45

Kıbrıs Destanında Adıyamanlı Bir General

Ülkemizin en saygın kurumlarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde üst rütbeli bir Adıyamanlı generalin olduğunu biliyor muydunuz?

Kıbrıs Destanında Adıyamanlı Bir General

 

Bu general Kıbrıs Barış Harekatı’nda generallik rütbesiyle komutanlık yapan bir Adıyamanlı subay. İsmi ise emekli Tümgeneral İsmail Ayık.

Tümgeneral İsmail Ayık’ın hayat hikayesi şu şekilde; “Emekli Tümgeneral İsmail Ayık 1921 yılında Adıyaman merkezde doğdu. Eski adıyla “Yeniyol” şimdiki adıyla Cumhuriyet Okulu’nda okuyan İsmail Ayık, o yıllarda Adıyaman’da ortaokul olmadığından dolayı liseyi İstanbul Kabataş Lisesi’nde okudu. Daha sonra girdiği sınavda başarılı olduktan sonra en kutsal görevlerden biri olan askerlik görevine ilk adımını İstanbul Kuleli Askeri Lisesini okuyarak attı. Yurdun çeşitli bölgelerinde subay rütbeleriyle çeşitli görevlerde bulunan Adıyamanlı generalimiz İsmail Ayık,1968 yılında generallik rütbesi aldı.1970 yılında Silvan Tugay Komutanlığı tümgenerallik rütbesiyle Manisa Tümen Komutanlığında görev yaptı. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda ege bölgesi sorumluluğu dahilindeydi. Adıyamanlı kahraman generalimiz 1974 yılında emekliye ayrıldı. Emekliliğinde sonra Ankara’da yaşamına devam eden Tümgeneral İsmail Ayık 1999 yılında yakalandığı akciğer kanserinden dolayı vefat etti.

İsmail Ayık’ın ailesi köklü bir aileden olan sünnetçi Şeyh Mehmet Sait Ayık’ın oğludur.

Haber: Fatma Karakuş