EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 03:11   Güncelleme : 02-04-2021 03:26

Koronavirüs İş Dünyasını Da Vurdu!!

Son 1 yıl içerisinde dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan Covid 19 virüsü en çokta iş dünyasını derinden etkiledi. Ayakta kalabilme savaşı veren iş dünyası virüsün son bulacağı, yeniden hayatın normale döneceği günleri bekliyor.

Koronavirüs İş Dünyasını Da Vurdu!!

 

Dünya piyasasında yaşanan ekonomik kriz aynı zamanda ülkemizde ve ilimizde hizmet veren iş dünyasındaki işadamlarını da derinden etkilerken, kimi işveren işyerini kapatırken, kimi işveren ise küçülme yolunu tercih ediyor.

Pandemi süreciyle birlikte birçok işverenin yaşadığı sorunlar hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan Meztuğ Mobilya imtiyaz sahibi Mehmet Tuğ, Adıyaman ekonomisindeki sorunlara dikkat çekti.

Yaşanan sorunların çözümü noktasında çağrıda bulunan işadamı Mehmet Tuğ, yapmış olduğu tespitlerle sorunların temel sebeplerinin üzerinde durarak gazetemize değerlendirmede bulundu. Ve işte iş dünyasının hem dünya genelinde hem de yereldeki sorunlarına işadamı olan Mehmet Tuğ’un bakış açısı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Mehmet Tuğ, Adıyamanlıyım. Endüstri Meslek Lisesi mobilya dekorasyonu bölümünü okudum. Daha sonra Adıyaman Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu mobilya dekorasyonu bölümünde mezun oldum. Okuldan mezun olduktan sonra Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan bir firmada mobilya sektörü içerisinde çalıştım. Çalıştığım iş yerinde 8 yıl boyunca yönetici ve farklı departmanlarda görev yaptım. İş tecrübesi edindikten sonra bir arkadaşımla birlikte kendi işyerimizi kurmaya karar verdik. 2 yıllık ortaklık sürecinden sonra 2019 yılının sonlarına doğru Meztuğ Mobilya firmasını kurduk. İlk etapta yaklaşık 10 kişi ile işimize başladık. O dönemlerde şehrimizdeki coğrafi sıkıntılardan dolayı dışarıya açılmak çok zordu. O süreçte firmamızın dışarıya açılması için Ortadoğu pazarına girdik. İlerleyen zamanlarda Irak bölgesinde çalışmaya başladık. İlk etapta ayda 1 tır ihracatımız oluyordu. Sonraki süreçte işlerimizi biraz daha geliştirerek bu sayıyı 3 tıra kadar çıkarmaya başladık. Her tırda yaklaşık 50 adet yatak odası takımı yer alıyor. Ancak dünya genelinde yayılan pandemi süreci birçok iş alanında olduğu gibi bizim sektörü de olumsuz yönde etkiledi. Birçok firma gibi bizlerde pandemiden etkilenen bir firmayız. Yaklaşık 5 ay gibi bir süre kısa çalışma ödeneğinden faydalanarak işyerimizi kapattık. Tekrardan üretime başladığımızda hem kadromuzu hem de üretim kapasitemizi arttırarak yeniden işlerimize başladık.

Pandemi sürecinde ayakta kalmak çok zor mu? Bu süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

Meztuğ Mobilya olarak pandemi sürecinde ayakta kalabiliyoruz. İlimizin genel durumuna baktığımızda mobilya firmaları bu süreçte çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Pazar ve kalifiye eleman bulmak konusunda sıkıntı yaşadığımız oluyor. Bu sıkıntılara rağmen bir işletme ayakta kalabiliyorsa bu büyük bir başarıdır. Pandemi sürecine rağmen firmamızı daha büyük bir alana taşıdık. Bin 700 metrekarelik kapalı alanda üretim yapmaktayız. Makine parkurumuza yeni makineler ekledik. Bu makineler CNC makinelerdir. Kendi bünyemizde boya ve döşeme işlerinin yanı sıra tezgahlarda  mevcuttur. Boya ve döşeme bölümünü fabrikamızın içerisinde yapmaktayız. Daha önce CNC işlemlerini dışarıda yapıyorduk. Fakat şimdi CNC işlemini kendi bünyemize katmış olduk. Şuanda dünyada küresel bir krizle birlikte ülkemizde ve ilimizde yaşanan krizler var. İlimizde yaşadığımız kriz ortamını en az zararla atlatmanın düşüncesi içerisindeyiz. Bu kriz sürecinde ayakta durmanın yollarını arıyoruz. Bu şekilde ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ayrıca günümüz koşullarına uygun olarak ileriye dönük bir firma olmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yaptığımız atılımlarla makine parkurunu ve iş alanımızdaki modelleri geliştirerek yeni modeller üretiyoruz. Personellerimize hem bireysel hem de kurumsal alanda seminerler vermekteyiz. Sektörel anlamda eğitim veren kişileri firmamıza davet ederek personelimizin yeniliklerden bilgilenmesi için seminerler veriyoruz. Hem bireysel olarak hem de işletmemizin gelişmesi için ülkemize ve ilimize katkıda bulunmak adına bu tür girişimlerimiz oluyor.

Adıyaman’da mobilya sektörünün en önemli sorunları nelerdi?

Mesleğimizin cazibesi her geçen gün azalıyor. Bu sektöre başladığımızda sektördeki kârlılık oranı yüksekti. Günümüzdeki her iş sektörü gibi bizim sektörde de hem rekabet artmış, hem de kâr oranı düşmüş durumda. Bu durumla birlikte mesleğimizin cazibesi kendisini kaybediyor. Bu demek değildir ki, bu işi bırakacağız. Bizde çağımıza uygun şekilde mesleğimizi geliştireceğiz. Sektörümüzde kalifiye personelin sıkıntısı yaşandığı bir gerçektir. Ayrıca ekonomik durumlardan dolayı Adıyaman’da mobilya sektöründe hizmet veren birçok firma kapandı. Adıyaman genelinde 250 ila 300 arasında mobilya işi yapan esnaf var. Bu işletmeler arasında 240’ı aynı işi yapıyor. Bunların yaptığı işler mutfak, yüklük, vestiyer gibi işlerdir. Yurt dışına yönelik olarak çalışan firma sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Günümüzde pazar açısından problemlerimiz haliyle bulunmakta. Firma yetkilileri il dışından gelen bir pazarlamacıyı Adıyaman’a kendi imkanlarıyla davet ediyor. Herhangi bir şekilde bir pazarlamacı kendi isteğiyle Adıyaman’a gelmiyor. Ancak bir davet üzerine Adıyaman’a geliyor. İşte bu noktada özellikle sivil toplum örgütlerine görev düşüyor. Sektörel olarak pazarların geliştirilmesi için yurt dışındaki veya il dışındaki müşteriyi davet etmek adına birtakım projeler hayat geçirilmelidir. Sanayisi gelişmiş illerde üretim yapan kişilerin satış yapma konusunda sorunları pek fazla olmuyor. Çünkü sanayisi gelişmiş illerde her ürün çok kolay bir şekilde müşterisini bulabiliyor. Adıyaman ilini baz alırsak en iyisini yapmak için çaba sarf etmemize rağmen beklenilen iş yoğunluğunu göremiyoruz.

Geçen aylarda yetkililerin açıklamalarına göre Turuş Köyü yakınlarında 2.OSB’nin açılması için adımların atıldığı söylenmişti. Sizce Turuş Köyü yakınlarında açılacak olan bir OSB’ye iş dünyası ilgi gösterir mi?

Bugünkü şartlara göre Turuş Köyü yakınlarında yapılması planlanan 2. OSB’ye pek fazla ilginin olacağını düşünmüyorum. Bunun sebebi hem ulaşım hem de servis olarak o yerin OSB olmasına uygun olmamasıdır. İşçi olarak çalışmak isteyen bir kişiye Turuş Köyü’nün orada çalışacağını kendisine anlatamazsınız. Bir pazarlamacı gittiği yerde konaklamaya ve OSB’ye ulaşımına dikkat eder. Günümüzde ilimize il dışından gelen müşterinin konaklamasını sağlıyoruz. Bu dediğim müşterilerimiz il dışından gelen müşterilerdir. Adıyamanlı olan bir vatandaş zaten uzak bir mesafede olan OSB’ye hiç gelmez. Bahsedilen yer şehir merkezine çok uzak. Mevcut OSB’mizin doluluk oranı yüzde 80 ila 90’larda olduğu için biran önce OSB’mizin genişletilmesi gerekiyor. OSB’deki yer sorunu konusunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. İldeki sanayinin hızla gelişmesinden sonra 2. bir OSB açıla bilinir.

OSB’de hizmet veren bir işadamı olarak mevcut sorunlarınız nelerdir?

OSB’de ilk üretime başladığımız yıl içerisinde firmamıza yer verilmesi konusunda talebimiz olmuştu. İlk önce yapmış olduğumuz sözlü yer talebinde yetkililer bizlere OSB’de bir yerin olmadığını söylemişlerdi. Daha sonraki süreçte resmi bir yazı ile firmamız için yer tahsis edilmesi için başvurumuzu yaptık. Yapmış olduğumuz resmi yazı sonrasında bizlere verilen cevapta OSB’de yer olmadığı için firmamıza yer tahsis edemeyeceklerini bildirmişlerdi. Dolaysıyla bizlerde OSB’de yeni alanların açılmasını bekliyoruz. Sanayi şehri olmadığımız için ilimize verilen herhangi bir teşvik varsa bile bundan haberdar değiliz. Ülke genelinde iş dünyasına duyurulması gereken bir konuda bir iletişim ağı olmalıdır. Bizim gibi kobilere verilen hizmetlerden, teşviklerden tamamen haberdar değiliz. İş dünyası olarak bizimde yetkililerden beklentilerimiz var. Firmamız gibi kiracı olan işletmeler ciddi rakamlarda kira veriyorlar. Kiranın yanında elektrik faturamızı ödüyoruz. Bu pandemi döneminde devletten beklentilerimiz var. Devlet kimi işletmelere bin ila 500 TL oranında kira yardımında bulunuyor. Bu rakamlar gerçekten de çok düşük rakamlardır. “Yatırım teşvik belgesi” adı altında Adıyaman’ın 6. bölgeye girmesiyle birlikte 1 Ocak 2021 tarihinden sonra kurulan firmalar bu teşvikten faydalanabiliyor. Mevcut işletmeler bu teşvikten faydalanamıyorlar. Meztuğ Mobilya olarak Ortadoğu’ya ihracatımız oluyor. Firmamızın pazar ağının yüzde 95’i Ortadoğu’da gerçekleşmektedir. Bu pazarları kendi imkanlarımız doğrultusunda oluşturduk. Irak’a iş görüşmelerine gittiğimde haftalarca orada iş adamlarıyla görüşmelerim olmuştu. Kuzey Irak ile Irak merkezinde de ihracatımız oluyor. Kerkük’e, Bağdat’a birçok ürünümüzü götürmekteyiz.

Röportaj: Ömer Karakuş

Röportaj devam edecek.