SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:03   Güncelleme : 10-10-2021 01:22

Mehmet Karahan’dan Gündeme Dair Açıklamalar

Son günlerde birçok ürüne gelen zamlar en çokta vatandaşın gündeminden düşmüyor. Pandemi süreciyle birlikte artarda gelen zamlar vatandaşın cebini yakmaya dursun, alım gücü düşen kara kara düşünüyor.

Mehmet Karahan’dan Gündeme Dair Açıklamalar

 

Son günlerde ekonomik alanda oluşan olumsuz tablo hakkında Adıyaman’da Haber Gazetemize açıklamada bulunan siyasetçi ve iş adamı Mehmet Karahan, ülke gündemini değerlendirerek, önemli mesajlar verdi.

AK Partili siyasilerin ekonomi alanındaki açıklamalarını değerlendiren siyasetçi ve iş adamı Mehmet Karahan, şu şekilde değerlendirmede bulundu; “İktidar büyümeden bahsediyor, gözüken köy kılavuz istemez. Bir memlekette işsizlik varsa, parada her gün devalüasyon oluyorsa, gençler kaçak yollarla yurt dışına gitmek istediyse, piyasanın her kesiminde hayat pahalılığı başını alıp gittiyse, piyasanın her kesimi kara borsa gibi olduysa büyümeden bahsetmek için biraz düşünmek lazım. Büyümenin örnekleri var. 1924’de bütçede 18 bin lira varken, piyasada bir toplu iğnesi yokken, askerlerimizin elinde doğru dürüst silah yokken, okur yazar %4’lerde iken reformlar, ulaşım ve sanayi sıfır düzeyindeyken, tarım alanı ağa beylerin elindeyken buna karşılık Mustafa Kemal Atatürk 1924’de 45 dakikalık bir konuşma yaparak Türkiye’de ne yapılacağını 45 dakikada söyledi. Birinci planda köyler, askeriye, sanayi ve diğer reformlardı. Mustafa Kemal Atatürk Almanları çağırdı, demir yolu yaptı, Rusları çağırdı, sanayi yaptı. Karayolları ve tarım alanındaki toprak kanalları ıslah ederek, okuryazarlığı üst seviyeye çıkararak 1938’e gelirken sıfırdan başladığı halde bütün dünyayı solladı. Japonya, İngiltere ve Rusya gibi üç büyük devlet arasında yer aldı. 2. Dünya Savaşı’na rağmen İsmet İnönü Paşa devletçilik anlayışını koruyarak hızına devam etti. 1947’de bütçemiz altınla doluydu, paramız Sterlinle aynı değerdeydi. O dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun borcu ödenmişti. Ve Türkiye’nin dış devletlere borcu kalmamıştı. Büyüme konusuna gelince buna ne demeli. Büyümeden bahsederken bunları hatırlamak lazım. Bu söylediklerimi Türkiye’de bilmeyen yok”

Haber: Ömer Karakuş