SİYASET
Giriş Tarihi : 10-12-2020 23:04   Güncelleme : 19-12-2020 02:07

Milletvekili Tutdere Adıyaman Kapalı Cezaevini Sordu

TBMM Genel Kurulunda Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu’nun görüşmeleri hız kesmeden devam ediyor. Adalet Bakanlığı’nın görüşmeleri sürerken söz alan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Adıyaman cezaevini ne zaman yapacaksınız?” diye sordu.

Milletvekili Tutdere Adıyaman Kapalı Cezaevini Sordu

 

“Cezaevi ile ilgili mağduriyetleri dile getirmişti”

TBMM Katip Üyesi Tutdere, geçtiğimiz haftalarda Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının bütçe ve kesin hesap görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı’na, Elâzığ depreminden sonra Adıyaman'daki kapalı cezaevinin yıkılma aşamasına geldiğini ve tahliye edildiğini, buradaki 814 tutuklu ve hükümlünün çevre illere gönderildiğini, personellerin zorunlu şekilde başka illere tayin edildiğini,  hem tutuklu ve hükümlülerin hem de cezaevi personellerinin aileleriyle birlikte mağdur edildiğini dile getirmişti.

 Milletvekili Tutdere, Bu defa Genel Kurul’da gerçekleşen görüşmelerde aynı sorunları yineleyerek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Adıyaman cezaevinin ne zaman yapılacağını sordu.

“Yapım ihalesini 2021 yılı ilk çeyreğinde yapacağız!”

Adalet Bakanı Gül konuya ilişkin yazılı bir cevap verdi. Bakan Gül verdiği cevapta, “Adıyaman ilinin ceza infaz kurumu ihtiyacının karşılanması amacıyla 1 adet L Tipi ve 1 adet Açık Ceza İnfaz Kurumu yapımı 2020 yılı yatırım programında yer almaktadır. Bu amaçla yapılan araştırmalar sonucu Merkez ilçe, Hacıhalil Köyü, 29 nolu parsel kayıtlı 229.800,00 m2 yüzölçümlü arazinin yerinde yapılan incelemesi sonucu uygun görülmüştür. Proje çalışmaları devam eden kurumun yapım ihalesi 2021 yılı ilk çeyreğinde yapılması planlanmaktadır.” dedi.

“Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz!”

Bakanın cevabını değerlendiren Tutdere, “Adıyaman’da binlerce vatandaşımızın mağduriyetine neden olan bu cezaevi yapımının belirsizliğinin Adalet Bakanı’nın yazılı açıklamasıyla bir nebze olsun ortadan kalkmış olması ilimiz adına sevindiricidir. Ümit ediyoruz ki Sayın Bakan’ın belirtmiş olduğu takvimlerde yapım işi ihalesi yapılarak bir an evvel çalışmalara başlanır ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilir. Kendilerine teşekkür ediyor, cezaevi yapımıyla ilgili iş ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için vatandaşlarımız adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtiyorum.” dedi.