EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:19   Güncelleme : 31-03-2021 01:44

Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumuna Velilerden Yoğun İlgi…

Altınşehir’de Özel Neş'e Erberk Eğitim Kurumları, Gündüz Bakımevi ilklere imza atıyor.

Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumuna Velilerden Yoğun İlgi…

 

Dünyada 16 ülkede, Türkiye’de ise, Adıyaman’ın da içinde bulunduğu Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumlarının 42. şubesinde çocuklara “Özel Mathazone Eğitimi” uygulanıyor.

Türkiye’de 2002 yılında başlayan ve 2-6 yaş grubuna eğitim veren ilk ve tek “Yetenek Geliştirme Programını” uygulayan Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumları’nın Adıyaman şubesi Altınşehir Mahallesinde hizmet vermeye başladı.

Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumları’nın Adıyaman Şubesinde eğitim gören çocukların farklı alanlardaki yetenek geliştirme programları ile gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

Adıyaman’da açıldığı günden itibaren velilerin yoğun ilgi gösterdikleri Özel Neş’e Erberk Gündüz Bakımevi’nde çocukların hem zekâ geliştirici hem de almış oldukları yabancı dil eğitimiyle ilklere imza atılıyor.

Geleceğimizin teminatı ve yarının yöneticileri 2-6 yaş arasındaki çocuklarımıza vermiş oldukları özel eğitimlerle, ilerleyen yaşlarında başarılı olabilmeleri için uyguladıkları eğitim çalışmaları hakkında gazetemize özel bir röportaj veren kurum müdürü Psikolog Zahide Serttaş, kurumları hakkında merak edilen bütün soruları yanıtladı.

Kurumunuz Adıyaman’da ne zaman hizmet vermeye başladı?

Öncelikle röportaja başlamadan önce bu güzel eseri Adıyaman’ımıza sunan Neşe Erberk’e, Koordinatörümüz Fatma Açıkel’e ve tüm ekibine teşekkür ediyoruz. 2020 yılının Kasım ayında Adıyaman Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne (AÇSH) bağlı olarak Adıyaman’da hizmet vermeye başladık. Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumları, anaokulu ve kreş olmak üzere Türkiye genelinde 42 şube olarak eğitim hizmeti vermektedir. Adıyaman’da velilerimize kapılarımızı açmanın gururunu yaşıyoruz. 2020 yılı Kasım ayında çocuklarımıza neşeli kapılarımızı açtık. Kurum olarak öğrencilerimize yönelik bir oryantasyon sürecimiz var. Öğrencilerimizin hazırlanma aşamasından sonra eğitim hayatına başladık. Çocuklarımız için birçok çeşitli eğitim programlarını uyguluyoruz. Kuruluş aşamamız hem keyifli hem de son derece zahmetli geçti. Çünkü bizim İstanbul ekibimiz her konuya çok titizlikle bakıyor. Uzman ekip bizzat ilimize gelerek kuruluş aşamasındaki eksiklikleri tamamladılar. Binamızın gerek iç gerek dış mekan için gerekli olan her türlü güvenlik başta olmak üzere, eğitim uygulamaları hakkında ve görsellik, hijyenik, mutfak, vs. gibi diğer tüm konularda hazırlıklar yapıldı. Bu aşamalardan sonra Adıyaman halkına hizmet vermekten dolayı mutlu ve gururluyuz.

Kurum olarak öğrencilere vermiş olduğunuz özel bir eğitim var mı?

Kuruluşumuz, kurumsal bir yapı olması nedeniyle öğretmenlerimiz için hazır programlarımız var. Bu şekilde öğretmenlerimiz nerede ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Çocuklarımız kapıdan içeriye girdikleri vakit hangi saatte ne yapacakları planlanmıştır. Bizler eğitimlerimizde Reggio Emilia, Gems, Scamper, Mathazone programlarının uygulandığı karma eğitim modelini uygulamaktayız. Aynı zamanda dünyada sadece 16 ülkede uygulanan Mathazone programını Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumları olarak Türkiye’deki tüm kurumlarımızda uygulamaktayız.

Mathazone eğitimimiz interaktif bir matematik öğrenme programıdır. Hayatımızdaki matematiği çocuklarımıza eğlenceli bir şekilde yavaş yavaş, adapte ederek, onların günlük hayatta matematiğin ne kadar kolay ve önemli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda alt mesaj olarak duygusal zekalarını geliştirmek için çözüm odaklı düşünebilmelerini sağlıyoruz. Bu eğitimimizle öğrencilerimize hem beyin fırtınası yaptırıyoruz, hem de neşeli sorular sorarak bu eğitimimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Hangi yaş gruplarına eğitim vermektesiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 2 ila 6 yaş grupları arasındaki çocuklarımıza gündüz bakımevi olarak eğitim hizmetini vermekteyiz. Kurumumuz yetenek geliştirme okulu olduğu için branş öğretmenlerimizin olmasının yanı sıra İngilizce öğretmenimiz tam zamanlı olarak kurumumuzda bulunuyor. Biz kurum olarak İngilizce öğretmiyoruz, İngilizceyi edindiriyoruz. İngilizce öğretmenimizin her sınıfa günde 3 saat dersi var. Totalde her sınıfın haftalık 18 saat İngilizce dersi oluyor. Yaş gruplarına göre, dağılım değişiyor ama hemen hemen ders saat ortalaması bu şekildedir. İngilizce öğretmenimiz mutfak atölyesinde, bahçe etkinliklerinde, çok amaçlı salonda sürekli olarak öğrencilere eğitim veriyor. Çocuklar sürekli olarak İngilizce eğitimiyle baş başa kaldıkları için kulakları bu eğitime aşina oluyor. Bu şekilde öğrencilerimize İngilizce edindirmiş oluyoruz. Çocuklar dil gelişim çağında oldukları için verilen eğitimler sonrasında çok iyi bir dönüşüm alıyoruz.

Pandemi sürecinde öğrenciler için almış olduğunuz tedbirler nelerdir?

Kuruluşumuza öğrenci girişi, veli girişi, personel girişi ayrı ayrı kapılardan yapılmaktadır. Öğrencilerimizin okula girişlerinden başlayarak 2 saatte bir olmak üzere ateşlerini ölçüyoruz. Her ders sonrası dersliklerimiz en az yarım saat havalandırılıyor, hijyen temizliği yapılıyor ve aynı zamanda her dersliğimizin temizlik bezleri de ayrılmış durumda. Şimdiye kadar aldığımız önlemler sayesinde okulumuzda bir örnek durum yaşanmadı. Ancak olası bir durumun görülmesi halinde okulumuzun hemşiresi çocuğu izolasyon odasına götürür. Orada ateş ölçümü yapıldıktan sonra gerek duyulması halinde 112 Acil Servisine ve aileye de bilgi verilerek semptomları olan çocuğu sağlık ekipleri hastaneye götürür ve süreç profesyonel şekilde ilerletilir. Pandemi ile ilgili her türlü önlemleri maksimum düzeyde aldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çocukların okul öncesi eğitimi almasının ileriki yaşlarda ne gibi faydaları görülür?

2-6 yaş dönemindeki öğrenimler çocuklar için çok önemli olduğu için hayatımızın yetişkinlik döneminde de bu kazandığımız eğitimler hiçbir zaman unutulmuyor.2-6 yaş grubunda alınan eğitimler beyinde kalıcı olarak kalıyor. Bu eğitim çocuğun davranışsal, psikolojik, pedagojik olarak alt mesajları gelişimini ve karakterini oluşturduğu için çok ama çok önemlidir. Bizim burada amacımız çocuğun neşeli bir şekilde açık uçlu sorulan sorularla beyin fırtınası yaparak günlük hayattaki sorunlarla baş edebilmesi, dil öğrenebilmesi, zaman geçirerek akranlarıyla sosyal diyaloglarını geliştirebilmesi ve aynı zamanda bunları öğrenmesini sağlayabilmektir.

Kurum olarak öğrencilerinize vermiş olduğumuz eğitim kaç saatten oluşuyor?

Bizler haftanın 5 gününde öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerimiz sabah saat 08:00’de başlayarak akşam saat 17:00’da son buluyor. İngilizce öğretmenimizin hafta içi her gün kurumumuzda yaş grubuna göre dersi var. Aynı zamanda Türkçe eğitim programlarımızda Reggio Emilia, Gems, Scamper, Mathazone eğitimlerini yaş gruplarına göre uyguluyoruz. Ve bu eğitimlerimiz haftanın her günü var. 2 yaş grubumuza Reggio Emilia eğitimlerini daha erken olduğu için vermiyoruz. 3 yaşından sonra bu eğitimleri öğrencilerimize vermekteyiz. Yaş gruplarına göre eğitimlerimiz dolu dolu neşeyle geçiyor. Aslında bizler her gün çocuklarımızı bahçemize çıkarmak istiyoruz. Çocukların toprakla temaslarını kesmek istemiyoruz. Havanın bugünlerde çok soğuk olması nedeniyle çocuklara kalın kıyafetler giydirerek birkaç dakika dahi olsa bahçeye çıkarıp tekrardan içeride eğitim almalarını sağlıyoruz. Çünkü uygun olmayan hava koşulları yoktur, hava durumuna uygun olmayan kıyafet vardır.

Çocuklar zaman zaman çizmelerini ve montlarını giyerek bahçe etkinliklerini yapıyorlar. Ayrıca, Çok Amaçlı Salonda beden eğitimi ve müzik derslerini neşe ile uygulamaktayız. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var; Sayın Neşe Erberk ve İstanbul ekibimizin güçlü desteğiyle eğitimlerimizi, büyük bir sevinç içerisinde sürdürmekteyiz. Koordinatör psikoloğumuz, İngilizce koordinatörümüz ve Türkçe eğitim programları koordinatörümüz ile sürekli temas halindeyiz.

Son olarak velilere mesajınız nedir?

Adıyaman’da çocuklarınız için kaliteli ve neşeli okul öncesi bir eğitim istiyorsanız ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarınıza en büyük yatırımı yapmak istiyorsanız mutlaka siz değerli velilerimizi kurumumuza bekliyoruz. Kurumumuzu ziyaret eden velilerimiz farklılığı göreceklerdir. Çocukları için okul öncesinde kaliteli bir eğitim arayan ebeveynleri Özel Neş’e Erberk Eğitim Kurumları Adıyaman Gündüz Bakımevi Şubesine mutlaka bekliyoruz. Velilerimiz “Altınşehir Mahallesi Tahsin Kutlu Villaları yanı 30143 Sok. D1 Blok No:7N Merkez/Adıyaman” adresinden veya okul numaramız olan “Gsm: 0533 270 92 02” hattından kurumumuza ulaşabilirler.

Ayrıca, bu hizmetin sağlanması için bizlere desteklerini esirgemeyen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sayın Fehmi Çelik’e, İl Müdür Yardımcısı Sayın Musa Şimşek’e, Kreş ve Gündüz Bakımevleri Görevlisi Sayın Nihat Doğan’a ve ismini sayamadığımız ilgili olan tüm personele teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Ömer Karakuş