SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-01-2021 02:29   Güncelleme : 11-01-2021 03:29

“Pandemi Hastanesinin Kurulması Elzem”

Pandemi süreciyle birlikte Adıyaman’da eksikliği hissedilen ikinci basamak hastane konusunda yetkililerin ne gibi bir çözüm yolu bulacakları kamuoyunda en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Türkiye’nin bütün illerinde birden fazla hastane ile vatandaşlara hizmet verilirken, Adıyaman’da ise tek bir hastane ile hizmet vermesi vatandaşların tepkisine neden oluyor.

“Pandemi Hastanesinin Kurulması Elzem”

 

Covid 19 vakalarının her geçen gün arttığı Adıyaman’da koronavirüslü hastaların tedavileri için yeni bir hastanenin yapılması veya geçici bir binada hastalara hizmet verilmesi gerektiğini hatırlatan hasta yakınları ayakta tedavi olacak birçok hastanın Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne gitmediklerini iddia ettiler.

“Birçok hasta Covid 19 salgınından korktuğu için doktora gidemiyor”

Türkiye’de Devlet Hastanesi olmayan tek il olma özelliğini taşıyan Adıyaman’a yeni bir hastanenin yapılması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hakan Karaaaslan, sağlık konusunda vatandaşların yaşamış oldukları sorunlara dikkat çekerek; “Adıyaman ilimiz genç nüfusu hızla artan bir ildir. Nüfus yoğunluğu çok fazla olan şehrimize sadece bir hastaneden hizmet verilmesi doğru değildir. Çevre illerimize baktığımızda her ilde birden fazla devlet hastanesi bulunmaktadır. Adıyaman’da ise depreme dayanıklı olmadığı için yıllar önce yıktırılan hastanenin yerine yeni bir hastane yapılmadı. Halbuki bu hastanenin yeri oldukça merkezi bir yerdeydi. Bu alanda yapılacak olan bir hastane ile şehir merkezinde yaşayan birçok insan kesinlikle şehrin doğu kısmında yer alan Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne gitmeyecektir. Çünkü birçok hasta ayakta tedavi olmak üzere sağlık birimlerine başvurmaktadır. Bu konuda mahalle muhtarlarının vatandaş adına yapmış olduğu basın açıklamalarına rağmen ne yazık ki, yetkililer Adıyaman’a yeni bir Devlet Hastanesi yapmadılar. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecine bakıldığı zaman Adıyaman ili için ikinci basamak bir hastanenin ihtiyacı bir daha gündeme gelmiş oldu. Bundan önceki dönemlerde ilimize bir hastane yapılmış olsaydı, bugün hastaneler pandemi hastanesi ve diğer hastalıklar için hizmet verecek olan hastane olarak ikiye ayrılırdı. Ancak bugün tek bir hastaneden hizmet verilmesinden dolayı birçok hasta Covid 19 salgınından korktuğu için doktora gidemiyor. Herhangi bir tansiyon hastası bile “Hastaneye gidersem acaba bana virüs bulaşabilir mi?” korkusu içerisinde. Bu kaygıların biran önce son bulması için Adıyaman’ın şehir merkezi içerisinde yer alan Turgutreis Mahallesi sınırları içerisindeki eski Devlet Hastanesi’nin acilen inşa edilmesi gerekmektedir. Bu süreç başlatılmadan önce pandemi hastalarının geçici bir yerde tedavi olmaları gerekmektedir. Halk arasında 82. Yıl Devlet Hastanesi olarak bilinen hastanenin boşaltılarak pandemi hastanesine dönüştürülmesi halkımızın istediği en öncelikli taleptir. Bizlerde halkımızın bu taleplerini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dikkate alarak gerekli talimatları vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Adıyaman’ın ikinci sağlık hizmeti sorununu ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çözebilir. Çünkü Adıyaman halkı ilinde ikinci basamak bir hastanenin olmamasından dolayı oldukça mağdur durumdadır. Bu konu çözüme kavuşana kadar takipçisi olamaya devam edeceğiz” dedi.

Haber: Ömer Karakuş