SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-12-2020 00:52   Güncelleme : 21-12-2020 02:26

Pandeminin Panzehiri Yeni Devlet Hastanesi!

Türkiye’de Devlet Hastanesi olmayan tek il olma özelliğini taşıyan Adıyaman’da, son yaşanan virüs olaylarıyla birlikte ikinci basamak bir hastanenin önemi bir daha gün yüzüne çıkmış oldu. Ülkemizin bütün illerinde birden fazla hasta ile hastalara hizmet verilirken, Adıyaman’da ise sağlığın tek çatı altında hizmet vermesiyle birlikte oluşan aksaklıklar sorunlar yumağı haline dönüştü.

Pandeminin Panzehiri Yeni Devlet Hastanesi!

Şehrin gözde merkezde İnan ailesi tarafından sadece hastane olarak kullanılmak üzere verilen arsaya yapılan Devlet Hastanesi uzun yıllar Adıyaman halkına hizmet vermişti. Uzun yıllar kullanılan bu hastanenin depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkım kararı çıkarıldıktan sonra yerine yenisini yapılmadığı gibi yetkililerde tek hastanede hizmet vermeyi tercih etmişlerdi.

Halbuki şehrin en merkezi yerinde yer alan bu hastanenin yeniden inşa edilerek hizmete vermesi halinde birçok vatandaş şehrin dışında olan Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne gitmek yerine bu hastaneyi tercih edeceklerdi. Öte yandan zaman zaman yaşanan kavgalı ve ölümlü kaza olayları sonrasında acil önlerinde yaşanan kavgaların önüne geçilememesinin tek nedeni Adıyaman’da ikinci basamak bir Devlet Hastanesi’nin olmayışına bağlanılıyor.

Depreme dayanıksız olduğu için yıkıldıktan sonra yeri şimdilerde boş bir alan olan duran bu hastane yerine ivedi bir şekilde Devlet Hastanesi yapılmasını isteyen vatandaşlar, bu konuda yetkililerin geç bile kaldığı düşüncesindeler. İçinde bulunduğumuz süre zarfında Adıyaman ilinde yaşanan Covid 19 virüsü nedeniyle hastanelere gitmeye çekinen hasta ve hasta yakınları eski Devlet Hastanesi’nin yerine yeni bir hastane yapılması konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulundular.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Sağlık Bakanlığı’nın birçok ülkede sağlık hizmeti verdiğini hatırlatan vatandaşlar, Türkiye’de Devlet Hastanesi olamayan tek il olma özelliğini taşıyan Adıyaman’a acilen ikinci basamak hastane yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 15 Eyl 2017 tarihinde yıktırılan eski Devlet Hastanesi konusunda sürekli olarak tarih verilmesine bir anlam getiremeyen Adıyaman halkı, bu alana yeni bir hastane yapılana kadar eski 82. Yıl Devlet Hastanesi’nin hastaneye dönüştürülmesini istiyorlar. Adıyaman’da hızla yayılan Covid 19 virüsü konusunda tedirgin olan vatandaşlar sağlık çalışanlarının da tek bir hastane içerisinde hizmet vermesine anlam getiremeyerek, Covid 19’lu hastalar ile ayakta tedavi gören hastaların farklı hastanelerde tedavi görmesi konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslediler.

Haber: Ömer Karakuş