YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 02:30   Güncelleme : 31-03-2021 03:31

Rıza Tanrıverdi’den Kitap Bağışı Çağrısı!

Adıyaman ilinin en geniş kapsamlı kütüphanesini içinde barındıran Cemevi kütüphanesindeki kitaplar bütün yaş grupları tarafından yoğun bir şekilde ilgi görüyor. Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, cemevini hizmete açtıkları günden bu yana birçok faaliyetine öncülük ettiklerini söyleyerek, Adıyaman iline devasa bir kütüphane kazandırdıklarını ifade etti.

Rıza Tanrıverdi’den Kitap Bağışı Çağrısı!

 

Cemevi içerisinde yer alan kütüphanede 8 bin adet kitabın bulunduğunu vurgulayan Başkan Rıza Tanrıverdi, bu sayıyı 10 bine tamamlamak için yazarlara çağrıda bulundu.

Başkan Rıza Tanrıverdi, cemevinin yapım aşamasından bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında şu şekilde bilgi verdi; “Cemevimizin faaliyete geçmesinden bu yana yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımız ve dostlarımızla birlikte birçok etkinliğimiz oldu. Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle kitap okumak üzerine 3 ayrı projemiz olmuştu. Bir projemiz “dinler, inançlar arası sevgi ve hoşgörü” adlı projeydi. Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın birçok projesiyle cemevimizin birçok eksiğini tamamladık. Cemevimizin yapımında da Adıyamanlı vatandaşlarımızın katkısı oldu. Hızır lokması, aşure lokması, ehlibeyt şehitlerinin anması etkinliği gibi faaliyetlerimiz olmuştu. Muharrem ayında 12 gün boyunca gece ve gündüz olmak üzere cemevimizi açık tutuyorduk. Bütün ehlibeyt sevdalılarının gelip ağıt yaktığı günler oluyordu. Ayrıca Maraş anmalarına, Sivas anmalarına gidiyorduk. Değerli pirlerimizin ölüm yıl dönümlerini, anma günlerini gerek cemevinde gerekse gidilmesi yerlerde anıyorduk. Bunun yanı sıra bir projemiz kapsamında gençlerimizi Hacı Bektaş’a, Mardin’e götürdük. Zaten her yıl 16 ila 18 Ağustos tarihleri arasında Hacı Bektaş’ı Veli’yi anma etkinliklerimiz olmakta. O anma etkinliklerimize hem yaşlı hemde gençlik semah ekibimizle katılmaktayız. Bir defasında Hacı Bektaş’ı Veli’yi anma etkinliklerimize gittiğimizde hem yaşlı hem de gençlik semah ekibimize yer verilmişti. Bu anma etkinliğinde yaşlı ve gençlik semah ekibimiz bayağı beğeni almıştı.”

“Sosyal mesafe kurallarına uyarak cemevimizi açıyoruz”

Bir buçuk yıla aşkın bir süredir pandemiden dolayı etkinliklerinin olmadığını vurgulayan Tanrıverdi; “2021 yılının Şubat ayında Hızır lokmasını yaptık. Pandemiden dolayı değerli dostlarımızı Hızır lokmamıza davet edemedik. Az sayıda katılımla Hızır lokması etkinliğimizi yaptık. Gönül isterdi ki Hızır lokmamızı her yıl olduğu gibi binlerin katılımıyla yapalım. Pandeminin bitmesiyle hayatın normal akışına döneceğine inanıyorum. Covid 19 virüsü nedeniyle herhangi bir şekilde kitlesel bir faaliyetimiz yoktur. Sosyal mesafe kurallarına uyarak cemevimizi açıyoruz. Cemevimize gelecek olan insanlarımızın sağlık sorunu yaşamaması için cemlerimizi bile yapamıyoruz. İnşallah pandemi son bulur, bizlerde eski günlerimize kavuşuruz. Pandeminin son bulmasıyla birlikte etkinliklerimizi canlarımızla yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

“Bu rakamı 10 bine tamamlamak için yazarlarımızdan destek bekliyoruz”

Cemevinde oluşturdukları kütüphaneyle birlikte gençlere önemli bir hizmet verdiklerini belirten Tanrıverdi; “Bizim çok geniş kapsamlı bir kütüphanemiz var. Bu kütüphanemizi oluştururken, Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlik projeleri kapsamında “Okumak Güzeldir” projesi ile birinci etapta bin, diğer her iki etapta ise 500 ila 400 kitabı kütüphanemize kazandırdık. Böylelikle Gençlik Ve Spor Bakanlığı’ndan 3 ayrı proje aldık. Ayrıca yazarlarımızdan da eserlerini kütüphanemize bağışlamaları konusunda çağrımız olmuştu. Cemevimizde yer alan kütüphanemize yazarlarımız kitaplarını bağışlamak isterlerse bizlere ulaşabilirler. Cemevimizdeki kütüphanemizi açtığımız andan itibaren yerel yazarlarımızda yoğun bir şekilde kitap bağışında bulundular. Şuanda kütüphanemizde 8 bine yakın kitabımız var. Bu rakamı 10 bine tamamlamak için yazarlarımızdan destek bekliyoruz. Bu şekilde zengin bir kütüphanemiz olacak. Kütüphanemizde her yaş grubuna ve kesime hitap eden kitaplar var. Bir defasında İl Halk Kütüphanesi’nde aradığı kitabı bulamayan bir öğrenci cemevimizin kütüphanesinde aradığı kitabı bulmuştu. Kütüphanemizin daha zengin bir hale dönüşmesi için yerel yazarlarımızdan katkı bekliyoruz. Bu işi yaparken gönül işiyle yapmaktayız. Cemevini yaparken de gönül işiyle yaptık. Bahçelievler Mahallesinden başlayarak Karapınar Mahallesine kadar insanlarımızı ziyaret ederek, bağış topladık. Ziyaret ettiğimiz yerlerde her kesimden destek aldık. Tüm Adıyaman halkına yaptıkları yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Halkımızın destekleriyle 15 ay gibi bir sürede 860 metrekarelik cemevinizi meydana getirdik. Şuanda cemevimizde görevli bir arkadaşımız var. Cemevimizin sınırları arasında yer alan Yeni Mahalle Ve Karapınar Mahallesi orta sınıflı insanlarımızın yaşadıkları bir yerleşim alanıdır. Gençlere mesajımız ev ortamında ders çalışamıyorlarsa cem evimizin kütüphanesi her zaman gençlerimize açıktır. Şuanda devam eden bir projemiz var. Gençlerimiz kütüphanemizde kışın sıcak, yazın ise serin bir ortamda sosyal mesafeyi koruyarak derslerini çalışabilirler, kitaplarını okuyabilirler” şeklinde konuştu.

Haber: Fatma Karakuş