GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 02:28   Güncelleme : 13-08-2021 01:13

“Su Akar Adıyaman Bakar”

Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e taşıyacak 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar ana kanalı tamamlanırken, Adıyaman’da sulama projelerinin ne zaman hayata geçirileceği ise tam olarak bilinmiyor.

“Su Akar Adıyaman Bakar”

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla, Mardin Ovası Fırat’ın suyuyla buluşurken, Adıyaman’ın verimli arazilerine kıyısı olan Atatürk Barajı’ndan yeterince istifade edemeyen çiftçiler arazilerinin suyla buluşacağı günü bekliyor.

Kanal İstanbul’dan 4 kat büyük olan ve dünyanın en uzun kanalları arasında yer alan Şanlıurfa-Mardin sulama kanalının tamamlanması her iki ilde yaşayan çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı.  Projenin tamamlanmasından sonra Mardin ovası suyla buluşurken, yılda 5 bin dekar tarım arazisinin ise suya kavuşması Adıyaman kamuoyunda buruk bir sevince neden oldu. Zira bir ilçesi, onlarca köy ve arazisi Atatürk Barajı altında kalan Adıyaman’ın GAP kapsamında yürütülen projelerden yeterince istifade edememesinin yanı sıra hemen yanı başında bulunan barajdan neredeyse 250 km uzaklıkta bulunan Mardin’e su götürülmesi bölge ekonomisi için her ne kadar olumlu karşılansa da Adıyaman’a büyük bir haksızlığın yapıldığı görüşü yeniden gündeme geldi. Daha önce kurulan sulama pompaj istasyonlarında yaşanan aksaklıklar ve enerji maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çiftçiler bu projeden de umduğunu bulamadı. Son olarak çiftçiler, GES projelerine umudunu bağlarken, projenin kısa vadede hayata geçmemesinden dolayı üreticiler ise zor günler geçiriyor. Sosyal medya kullanıcıları ise yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini dile getirirken, yapılan bazı yorumlarda ‘Su akar Adıyaman bakar’ ifadeleri oldukça dikkat çekti. Mardin’de ürünleri suyla buluşan çiftçiler yılda 2 ila 3 ürün üretecekken, Adıyamanlı çiftçilerin sulu tarım beklentilerinin hangi tarihte gerçekleşeceği merak konusu oldu. Şanlıurfa-Mardin sulama kanalı projesiyle birlikte 100 bini aşkın kişiye iş istihdamının sağlanması düşünülüyor.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar projesiyle arazilerin suyla buluşacağını ifade eden Mardin Valisi Mahmut Demirtaş; “Mardin depolama alanı 10 bin dekarlık alana sahip. Bunun yüzde 80’i tamamlanmış durumda. Bu depolama alanı bittikten sonra Allah kısmet ederse 835 bin dekarlık alan çok rahat bir şekilde sulanabilecek. Bunun yanı sıra şebeke ile sulanabilecek olan kanal çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu çalışma da bittikten sonra tarım arazileri suyla buluşmuş olacak. Bu kanal Türkiye’nin en uzun kanalı. Süveyş kanalından bile çok daha uzun. Panama kanalının da 3 katı büyüklüğünde. Ülke ekonomisine 233 milyon lira civarında gelir sağlamış olacağız. Çok muhteşem bir proje” dedi.

Haber: Ömer Karakuş