EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-05-2021 02:21   Güncelleme : 14-05-2021 01:39

Tam Kapanma Kararına Tepki!!

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, tam kapanma tedbirleri konulu genelge hakkında açıklamada bulundu.

Tam Kapanma Kararına Tepki!!

 

17 günlük tam kapatma kararına tepki gösteren Başkan Ziya Duranay, “Bugüne kadar bir umutla bayram için hazırlık yaparak çek, senetle borçlanarak mal alımı yapan konfeksiyon ve ayakkabı giyim sektörü esnaflarımız şuan alınan tam kapanma kararıyla çaresiz bir şekilde karar kara düşünmektedirler” dedi.

“Ay sonu günü gelen esnafımız ödemelerini yapamayacaktır”

Başkan Ziya Duranay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Covid-19 virüsünün başlangıcından bugüne kadar birçok kısıtlamalarla karşı karşıya kalan esnaflarımızın, Cumhurbaşkanımız Recep Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma kararıyla 17 gün boyunca iş yerleri kapalı kalacak. Bayram ümidi yaşayan küçük esnaflarımız alınan kararla tam bir şok yaşadı. Kısıtlamalarda hafta içi gece, hafta sonu ise tam gün yasaklarla can çekişen esnaflarımız artık ne yapacaklarını bilemez durumdalar. Bugüne kadar bir umutla bayram için hazırlık yaparak çek, senetle borçlanarak mal alımı yapan konfeksiyon ve ayakkabı giyim sektörü esnaflarımız şuan alınan tam kapanma kararıyla çaresiz bir şekilde karar kara düşünmektedirler. Bayram sonuna kadar satamadıkları mallar sezonunu geçerek ellerinde kalacak ve iflasla karşı karşıya kalacakları kaçınılmazdır. Birçok esnaf bayrama göre kendisini ayarlıyor. Ay sonu günü gelen esnafımız ödemelerini yapamayacaktır. Haklı olarak alacağından vazgeçmeyecektir. Bankaların açık olması nedeniyle ödeme zorluğu çekecek olan esnaflarımız protesto yiyecek, sicilleri bozulacak, hiçbir krediden faydalanmayacaktır. Bunun yanında esnafımızın dükkan kiraları çalışıyor. Bu durum karşısında esnafımız, “Her şeyi bir kenara koyduk, boğaz derdimiz var.17 günlük kapanmadan bahsediyoruz, esnaflar günü birlik kazancıyla geçimini sağlamakta. Evimizi nasıl geçindireceğiz?” diyorlar. Memleketin her yerine açılmasına izin verilen üç harfli zincir marketler yalnızca gıda ürünlerini satması gerekirken, hemen hemen bütün sektörlerden ürün ve malzemelerin satışını yapıyorlar. Ancak ayakkabıcı, konfeksiyoncu, (iç ve dış giyim sektörü), zücaciye, elektronik malzeme, nalburiye, beyaz eşya satıcıları gibi ürünlerin satışını yapan esnaflarımız için alınan kapatma kararı doğru bir karar değildir. Bu durum karşısında esnafımız, “Bu marketler açık, biz neden kapalıyız? Vakit öldürme yeri haline gelen bu marketlerin yalnız pazar günleri değil bütün kısıtlama günlerinde kapatılması gerekirdi” diyorlar. Bu marketler güzide küçük esnaflarımızı gün be gün yutmakta ve bitişlerine sebep olmaktan geri durmamaktadırlar. Bir türlü perakende ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanunda esnaf lehine düzenleme yapılamadı.  Zaten bugüne kadar zar zor kredi ile döndürmeye, ayakta kalmaya çalışan bu esnaflarımız günah keçisi durumuna sokuldular.”

“Esnaflarımızın yanında çalışanları da mağdurdur”

Ziya Duranay açıklamasının devamında şöyle dedi; “Ayrıca kısmi ve tam kapanma döneminde vatandaşlarımız ve kamudakiler tam kurallara riayet etmemektedirler. Kongreler, fuarlar yapılıyor, fabrikalarda binlerce kişi bir arada çalışıyor, vaka sayıları da arttığında esnaflarımız kapanıyor. Tüm esnaflar “Turizm’e kurban edildi” diye söylentiler dolaşıyor. Biz bu söylentilerden çok rahatsız oluyoruz. Devletimiz bizlerin yanında olduğunu hissettirmelidir. Keşke öncede haber verilseydi esnaflarımız bu kadar borca girip mal almazdı. Esnaf la ilgili bir karara varılacak ise neden esnaf teşkilatımızın genel başkanı bu kurul toplantısına davet edilmez. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanımız Bendevi Palandöken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a 12 maddelik yeni destek talep listesini dün sundu. Palandöken'in yazılı açıklamasında, sunduğu liste şu şekildedir; “Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması, elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi, tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi, tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması, esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi, ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi, söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması, ticari araçların kullandığı akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV indirimi sağlanması, salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi, esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara COVID- 19 aşısında öncelik tanınması, kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletilerek, yeni başvurulara imkân tanınmalı, tam kapanma döneminde muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında kalan esnaf ve sanatkârlarımıza nakdi destek sağlanmalıdır. Mücbir sebep olduğu için esnaflarımıza bu destek taleplerinin bir an önce gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Esnaflarımızın yanında çalışanları da mağdurdur. Esnaflarımıza ve çalışanlarımıza en kısa zamanda destek verilmesi gerekiyor. Esnafa destek verilsin, bizde memurlar gibi seve seve çalışmayalım, işyerlerimizi kapatalım.”

Haber: Ömer Karakuş