GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-12-2020 00:28   Güncelleme : 31-12-2020 02:14

Tarihi Cami Kaderine Terk Edildi

Adıyaman’da şehir merkezinde olmasına rağmen yapılan bütün girişimlere rağmen Çarşı Camii için restorasyon çalışmalarının bir türlü başlamaması “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

Tarihi Cami Kaderine Terk Edildi

 

Yıllar önce yıkılan minarenin onarılmamasıyla birlikte cami içerisinde ivedi bir şekilde yapılması gereken restorasyon çalışmasına bir türlü başlanmıyor.

“Bu caminin biran önce restore edilmesini istiyoruz”

Adıyaman ilinin en gözde merkezinde yer alan Çarşı Camii için yetkililerin biran önce adım atması gerektiğini hatırlatan cami cemaati; “Adıyaman ilinin simgesi olarak bilinen oturakçı pazarı içerisinde yer alan Çarşı Camii için yetkililerin artık girişimde bulunması gerekiyor. Uzun yıllardan bu yana defalarca bu konunun yetkililere iletilmesine rağmen ne yazık gibi bu camiye bir çivi bile çakılmış değil. Her vakit ibadetimiz için gelmiş olduğumuz bu camimiz birkaç depremi gördü. Caminin minaresi de bir türlü onarılmadı. İlimizde yaşanan her depremde mutlaka bu camii de bir hasar oluşuyor. Gözle görülen bunca soruna rağmen ne yazık ki yetkililer gerekli çalışmaları başlatmıyorlar. Ne zaman bu camiye namaza gelsek bu duruma çok üzülüyoruz. Tarihi bir yapıya sahip olan bu camii için yetkililerin gerekli adımları atmamalarına da bir anlam getirmiş değiliz. Şanlıurfa ilinde yer alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün de bu konudan haberi var. Ancak bu kurum hiçbir şekilde çalışmaları başlatmıyor. Bu caminin dışında da Adıyaman ilinde birçok camiinin minaresi birkaç yıl önce yaşanan depremde hasar görmüştü. Ne bu cami için nede o camiler için bir restorasyon çalışması başlatılmış değil. Adıyaman ilinin en gözde yerinde tarihi bir yapıya sahip olan bu caminin biran önce restore edilmesini istiyoruz. Geçmişte cami içerisinde taşlara sürülen boyalarda orijinal taşlara zarar vermiş. Yapılacak olan bir restorasyon ile bu taşların orijinal hali camimize daha güzel bir görüntü verecektir. Minaresi olmayan camimize de kısa bir süre içerisinde minare yapılmasını istiyoruz. Ayrıca camimizin ön kısmında yer alan depreme dayanıksız dükkanlarında yıkılarak camiinin önünün açılması gerekiyor. Bu şekilde camimiz güzel görüntüye sahip olacaktır” şeklinde konuştular.

Haber: Habibe Uçar