SİYASET
Giriş Tarihi : 12-11-2020 23:53   Güncelleme : 19-11-2020 02:06

Tutdere: “Adıyaman’a Adalet Ne Zaman Gelecek?”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Adıyaman Kapalı Cezaevi Personellerinin yaşadıkları mağduriyetler başta olmak üzere tutuklu ve hükümlülerle avukatlarının yaşadıkları sorunları bizzat ileten TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanı’ndan bu mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesini istedi.

Tutdere: “Adıyaman’a Adalet Ne Zaman Gelecek?”

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bütçe mesaisi devam ediyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katılımıyla Adalet Bakanlığının Bütçe ve kesin hesap görüşmeleri gerçekleşti. Bakan Gül’ün bütçe takdimiyle başlayan görüşmeler Milletvekillerinin konuşmalarıyla devam etti.

“Hukuk tarihine kara leke olarak geçen yargıçlar var”

Görüşmeler sırasında söz alan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere konuşmasının başında Adalet Bakanına hitaben, “Türkiye'de adalet adına -bir avukat olarak da yakinen takip ediyorum- büyük bir gayret içerisinde olduğunuzu görüyoruz. Ancak sizin Bakanlık olarak yapmış olduğunuz çalışmaları Türkiye'de maalesef bazı uygulayıcılar tuzla buz etmektedirler. Örneğin; Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırlamış olduğu bültenler, broşürler konusunda toplatma kararı veren hakimler, Enis Berberoğlu davasında Anayasa Mahkemesinin kararını hiçe sayan ve ona karşı hukuka aykırı olarak direnen, Anayasa'yı rafa kaldıran 14. Ağır Ceza Mahkemesinin üyeleri ve buna benzer bir takım kamuoyunda tartışılan davalarda karar veren yargıçların uygulamaları bütün çabalarınızı maalesef yerle bir etmekte ve ülkemizi hukuk anlamında, adalet anlamında dünyada tartışılır hâle getirmektedir. Bu hususun bilinmesini istiyoruz. Bu konuda aslında Bakanlık olarak bu tür uygulamalara imza atan, verdiği kararlarla gerçekten Türk hukuk tarihine kara leke olarak geçen yargıçlar ve bu konularda karar vericiler hakkında birtakım işlemlerin yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

“Kapalı cezaevinin durumu herkesi mağdur ediyor!”

Elazığ depreminden sonra Adıyaman'daki kapalı cezaevinin yıkılma aşamasına geldiğini ve tahliye edildiğini hatırlatan Tutdere, “Buradaki mahkûmlar, tutuklular çevre illere gönderildi. Çalışanlar da çevre illere aslında zorla, bir şekilde tayin edildiler. Adıyaman Kapalı Cezaevinin, 2013 yılından beri oturulamaz raporu vardı. Ancak iktidar görmezden gelmişti. En son Elâzığ depremiyle birlikte boşaltılmasına karar verildi. Bu karar nedeniyle 814 tane tutuklu ve hükümlü mağdur edildiler, çevre illere gönderildiler. Cezaevlerinde, zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Tabii ki bu tutuklu ve hükümlülerle birlikte aynı zamanda bunların aileleri de sorun yaşıyor. Pandemi koşullarında kendi evlatlarını, kendi çocuklarını ziyarete gidemiyorlar ve gidenler de ulaşım başta olmak üzere birtakım sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar.” şeklinde konuştu.

“Avukatlar müvekkilleriyle görüşemiyorlar”

Süreç nedeniyle Avukatlarında mağdur olduğunu ifade eden Tutdere, “Avukatlar kendi müvekkilleriyle görüşmelere giderken çok büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Özellikle komşu illere gitmek zorunda kalıyorlar. Duruşmalar, dosyalar Adıyaman'da olduğu için tutukluları Adıyaman'a getiremiyorlar. Genellikle SEGBİS üzerinden ifadeleri alınıyor. SEGBİS'teki arızalar ve mahkemelerin veya cezaevinin kendi yoğunlukları nedeniyle saatlerce avukatlar duruşma beklemek zorunda kalıyorlar. Bu da beraberinde ciddi bir mağduriyet getiriyor. Bu mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesini bekliyoruz” dedi.

“Yatırım vaatleri ne zaman gerçekleşecek?”

Adıyaman Kapalı Cezaevinin yapım çalışmalarını ve bu konudan kaynaklı mağduriyetleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ileten Milletvekili Tutdere, “Boşaltılan Adıyaman Kapalı Cezaevinde çalışan personeller başta olmak üzere buradaki tutuklu ve hükümlülerle aileleri bir beklenti içerisindedirler. Bu mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesi gerekiyor. Tabii, keşke kendi ilimize cezaevi yapılması talebinde bulunmak zorunda kalmasaydık. Ancak bir gerçeklik var, Türkiye'de cezaevi de bir ihtiyaç ve Adıyaman'da da şu anda bu ihtiyacın mutlaka giderilmesi gerekiyor. Sayın Bakanım, Adıyaman'a yeni cezaevi yapılması konusunda çalışmalar ne aşamada? Özellikle cezaevi çalışanları çok ciddi bir mağduriyet yaşadılar. Zorunlu olarak, kendi iradeleri dışında, talepleri dışında komşu illerdeki cezaevlerine gönderildiler. Bu gönderilmeler sırasında aile birliği, çocukların durumu gibi durumlar nazara alınmadı. Bir an evvel bu çalışanların haklarının karşılanması gerekiyor. Aslında Adıyaman'da, uygun işlerde istihdam edilmiş olmaları daha doğru olacaktı. Aileler parçalanmamış ve çocuklar da mağdur olmayacaktı. Ayrıca Besni Adliye binamız maalesef yapılamadı. Her tarafa adliye yaptınız, Besni'ye adliyeyi yapmadınız. Besni Adliyesinin de bir an evvel yapılmasını bekliyoruz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin sorularını ve taleplerini not alan Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL “Besni Adliyesiyle ilgili 2020 yatırım programında etüt proje karakteristiğinde yer almaktadır. Projesi tamamlanmıştır. 2021 yatırım programı için ‘yine’ teklif edeceğiz” dedi.