SİYASET
Giriş Tarihi : 19-11-2020 01:54   Güncelleme : 19-11-2020 01:54

Tutdere’den OSB Ve Küçük Sanayi Sitesi İçin Yer Tahsisi Talebi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında Bakan Varank’a Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesinde yaşanan sıkıntıları bizzat ileten TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi için yeni yer tahsisi yapılmasını ve kamulaştırma işlemleri için ödenek gönderilmesini istedi.

Tutdere’den OSB Ve Küçük Sanayi Sitesi İçin Yer Tahsisi Talebi

 

“Küçük sanayi sitesi doldu, esnaf yer bulamıyor”

Görüşmeler sırasında söz alarak, Bakan Varank’a Adıyaman Küçük Sanayi Sitesinde çok ciddi sıkıntılar olduğunu aktaran TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Bizim Küçük Sanayi Sitemiz daha önceden yapıldığı için şu anda yerleşim birimlerinin ortasında kalmış durumda. Esnafımız yeni dükkân ve iş yeri bulamıyorlar. Mevcut Küçük Sanayi Sitesinde 470 tane iş yeri var ancak 600 esnafımız bu 470 yerde faaliyet gösteriyor. Bazı dükkânlar ikiye bölünüyor. Şu anda bazı esnafımız buraları kullanmak zorunda kalıyor. Ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Küçük Sanayi Sitesi esnafımızın sizlerden talebi, küçük sanayi sitesine derhâl yeni bir yer tahsisidir. Aksi takdirde Küçük Sanayi Sitesinde yer bulamayan esnafımız şehir içinde kaçak alanlarda çalışma yapmak zorunda kalıyor. Bu da hem çevre anlamında hem de şehrin gürültüsü anlamında kirlilik yaratmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor. Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi esnafının bu sorununun mutlaka giderilmesi ve karşılanması gerekiyor.” dedi.

 “Yatırımcılar OSB’de yer bulamadığı için Adıyaman’a yatırım yapamıyor”

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde de yer sorunu yaşandığını vurgulayan Tutdere, “Adıyaman 6'ncı bölgeye alındı. Ancak şu anda 6'ncı bölgeye alınmış olmasına rağmen gelen sanayicilerimize, iş adamlarımıza maalesef organize sanayimiz yer verememektedir. Yapmış olduğum görüşmelerde, 100'den fazla yatırımcı Adıyaman'a yatırım yapmak için geliyor ancak yer bulamıyor, çünkü şu an yer sorunu var. Yatırımcı; altyapısı, yolu, ulaşımı, elektrik sorunu çözülen arsalar istiyor ve şu anda organizede bu şekilde yer bulunmadığı için sanayicilerimiz Adıyaman'a yatırım yapmaktan vazgeçiyorlar ve komşu illere gidiyorlar. Adıyaman işsizliğin ve yoksulluğun kol gezdiği bir şehir; buradaki işsizliğin giderilmesi ve yoksulluğun önlenmesi anlamında, Organize Sanayi Bölgesindeki bu eksikliklerin de mutlaka giderilmesi lazım.

“İktidar Adıyaman’ı ihmal ediyor”

Tabii, Türkiye genelindeki bütün KOBİ'lerde olduğu gibi, Adıyaman'daki bizim KOBİ'lerin de en büyük sorunlarından birisinin ara eleman sıkıntısı olduğunu ifade eden Tutdere, Bakanlığınız ve Millî Eğitim Bakanlığının iş birliğiyle bu sanayicilerimizin ara eleman sıkıntısını giderecek okulların, sanayi bölgeleri içerisindeki meslek liselerinin mutlaka açılması gerekiyor. Sanayicilerimizin sizden bu şekilde de talepleri var. Tabii, biraz önce Sayın Cora söyledi, herhâlde burada da iller arasındaki yatırımlar anlamında bir farkın olduğu da ortaya çıktı. Demek ki AK Parti iktidarı Adıyaman'ı ve Güneydoğu'yu ihmal ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.