YEREL
Giriş Tarihi : 10-10-2021 00:19   Güncelleme : 17-10-2021 00:56

Tütün de Süre Daralıyor

Adıyaman’ın dağ köylerinde yaşayan çiftçiler, tek geçim kaynakları olan tütünün zorlu hazırlanma aşamasını gazetemize anlatarak, tütünün yasaklanmaması gerektiğini savundu.

Tütün de Süre Daralıyor

 

Tütün parasıyla çocuklarını okutan, askere gönderen ve evlendiren çiftçilerin tek beklentileri tütüne yasak getirilmemesi. Köylerinin dağlık bir alanda olması nedeniyle 1 veya 3 dönümlük arazileri kendi el emekleriyle tütüne uygun hale getiren çiftçiler, çocuklarının eğitim hayatlarını devam ettirebilmek için bu işten başka bir iş yapamayacaklarını söylüyor.

“Tütünden elde edilen paralarla bu çiftçiler çocuklarını okutuyorlar”

Köylerinde tek geçim kaynaklarının tütün olduğunu söyleyen Erhan Yıldırmaz adlı köy sakini; “Tütünün ekimi ve hazırlanması oldukça zahmetli bir iştir. Çok emek isteyen bir iştir. Bu nedenle tütünün yasaklanmaması gerekir. Ocak ayı itibariyle sarmalık kıyılmış tütünlere yasaklar geliyor. Bu süreçte tütün ekimi yasaklanıp, kooperatifleşmeye gidilecek. Adıyaman’ın dağ köylerinde tütünün ekimi yasaklanırsa insanların geçim kaynağı elinden alınmış olur. Böylesine bir durumda geçinemeyiz. Paramız olmadığı zaman çocuklarımızı okutamayız. Tütünümüzü elimizden alırlarsa biteriz. Hükümet tütüne vergi getirsin. Biz çiftçiler vergimizi verelim. Kota sistemini getirsinler, ona da razıyız. Kota sisteminde de vergi vermeye razıyız. Zaten tütün için kullandığımız bütün araç gereçler ve yakıtlar için vergilerimizi ödüyoruz. Gübre, mazot başta olmak üzere en az 6 kalemde vergilerimizi devlete ödemekteyiz. Tütünümüze dokunmasınlar, vergilerimizi devlete verelim. Dağ köylerinde en büyük arazisi olan çiftçinin arazisi 3 dönümdür. Bir buçuk ile 3 dönüm arasındaki arazilerde 300 kilogram tütün kaldıran ailesinin geçimini bu şekilde sağlıyor. Tütünden elde edilen paralarla bu çiftçiler çocuklarını okutuyorlar. Köyümüz dağlık bir alanda olduğu için çok fazla arazilerimiz yok. Ova köylerinin arazileri çok geniş alanlarda yer almaktadır. Keşke bizim arazilerimizde büyük olsa da bizde bu çileyi çekmesek. Tütünümüzü sulamak için uzak bir mesafeden tarlamıza kadar getirmiş olduğumuz bu boruların maliyeti de oldukça yüksektir. Yılda 1 defa 10 bin TL’ye varan bir masrafım oluyor. Döşediğimiz borularda çatlamalar oluyor, haliyle bizde kırılan veya çatlayan boruları değiştirmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca tütünün kaliteli olması için her yıl suni ve hayvan gübreleri tarlamızdaki tütüne döküyoruz. Tütünün hazırlanması sabır isteyen bir iştir. Yetkililer yaşadığımız zorlukları yerinde görsünler. Benim dört çocuğum var. Çocuklarımı tütün parasıyla okutuyorum. Eğer tütünü kaldırırlarsa çocuklarımı hangi para ile okutabilirim? Benim herhangi bir şekilde bir ustalığım yok. 45 yaşında olduğum için genç bir kişi gibi yevmiyeye gidemem, bir meslek sahibi değilim. Tütün tamamen kaldırılırsa, peki nasıl çocukların eğitim masraflarını karşılayacağım? Böyle bir durum olursa çocuklarımı okula gönderemem. Okula giden bir çocuğa mutlaka harçlığını vereceksiniz, masraflarını karşılayacaksınız” dedi.

“Tütünümüz elimizden giderse çoluk çocuğumuz perişan olur”

Yazıbaşı (Azikan) Köyü’nün eski muhtarı Hüseyin Bildik’te tek geçim kaynaklarının tütün olduğunu belirterek, “Biz kırsal alanda yaşıyoruz. En kaliteli tütün Yazıbaşı Köyü’nün tütünüdür. Ova köylerindeki bazı kişilerin “kendi tütünlerini Yazıbaşı (Azikan) Köyü’nün tütünü” diye vatandaşa sattığı da oluyor. Tütünümüz elimizden giderse çoluk çocuğumuz perişan olur. Bizim tarlalarımızda tütün dışında bir ürün ekilmez. Ve tarlalarımız çok az bir alana sahip. Eğer bir yerde bir damla su kendiliğinden çıkmışsa o yeri kendi elimizle tarla haline dönüştürmüşüzdür. Adıyaman’dan Ankara’ya 5 milletvekili gönderdik. Bu milletvekillerinin bizim durumumuzu görmeleri gerekir. Ankara’da bulunan Adıyaman milletvekillerinin hepsi köyümüze gelerek ne kadar zor şartlarda tütün ürettiğimizi bizzat görmüşlerdir. Geçmiş yıllarda tütünümüzü TEKEL’e götürüyorduk. O tarihlerde bir kişinin tütünü 5 kilogram eksik olursa ona ceza veriyorlardı. Hatta o zamanlarda “tütün az geldi” diye insanları cezaevine atıyorlardı. TEKEL kapanınca tütünümüzü serbest piyasada satıyoruz. Ekmiş olduğumuz tütünün devlete hiç bir zararı yoktur.  Tütün parasıyla 5 çocuğumu okuttum, 2 kızımı gelin ettim. Bu söylediklerimin hepsini tütün parasıyla yaptım. 3 oğlumu tütün parasıyla okuttum. Bu çocuklarımı askere gönderdikten sonra evlendirdim. Şuanda benim elimde 2 dönüm arazim var. Bu arazime tütünden başka ne ekersem çoluk çocuğum aç kalır” diye konuştu.

“Biz tütün ekimini bırakırsak açlıktan ölürüz, çocuklarımızın okul masraflarını çıkaramayız”

Yazıbaşı (Azikan) Köyü sakinlerinden Hüseyin Alper ise, “Bu köyde oturduğum gibi eski muhtarım. Tütün bizim ev ekonomimize katkı sağlayan bir üründür. Herkes bunu çok iyi bilir. Tütünle geçimimizi sağladığımız gibi bütün çocuklarımızda tütünden geçimlerini sağlamaktalar. Tütünün hiçbir şekilde devlete zararı yoktur. Tütünün dışında bir gelir kaynağımız da yoktur. Biz tütün ekimini bırakırsak açlıktan ölürüz, çocuklarımızın okul masraflarını çıkaramayız. Onları evlendiremeyiz, ailemizin giyim ve yiyecek ihtiyacını karşılayamayız. Tek gelir kaynağı 300 kilogram tütünden ibaret olan bir ailenin tütünü yasaklanırsa geçimi ne şekilde olur? Vatandaş olarak biz her zaman devletimizin yanındayız. Vergilerimizi ödüyoruz, çocuklarımızın başarılı bir birey olmaları için onları okutuyoruz. Devlette bizim halimizi düşünsün. Eğer bir kişi milletvekili olmuşsa, bizlerin yani vatandaşın sayesinde olmuştur” şeklinde konuştu.

“Tütün tamamen yasaklanırsa çocuklarımı hangi parayla okutabilirim?”

Tütünün tek geçim kaynakları olduğunun altını çizen köy halkı sakinlerinden Kemal Bildik; “Yazıbaşı (Azikan) Köyünde oturuyorum. Adıyaman’da tütün tamamen kaldırılırsa ailelerimizin geçimlerini sağlamamız mümkün olmayacaktır. Benim 4 oğlum var. Bu 4 oğlumu tütün parasıyla okula gönderiyorum. İki yıl çocuğumu tütün parasıyla dershaneye gönderdim. İki yıl dershaneye gönderdiğim oğlum şuanda üniversiteye gidiyor. Tütün tamamen yasaklanırsa çocuklarımı hangi parayla okutabilirim? Bizim tütünden başka çaremiz yoktur. Adıyaman’da tütünü tamamen kaldırmasınlar.  Dağ köylerinin tek geçim kaynağı tütündür. Dağ köylerinde arazilerimiz 1 ila 3 dönüm arasındadır. Bu arazileri kazma ve küreklerle tarla haline dönüştürmüşüz. Bir yılda 100 ila 300 kilogram arasında tütün kaldırmaktayız. Köyümüzdeki araziler az olduğu gibi dağlık bir alanda yaşıyoruz. Köyümüzdeki araziler ovadaki araziler gibi düz ve geniş alana sahip değil. Tütün tamamen kaldırılırsa biz ve çocuklarımız mağdur oluruz. Onun için tütünü tamamen kaldırmasınlar” dedi.

Haber: Ömer Karakuş