GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 01:34   Güncelleme : 10-10-2021 01:24

Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür Ve Araştırma Derneği (UKEAD) Açıldı

Kudüs’ün kültür ve tarihi ile içinde bulunduğu sosyal yapıyı tanıtan, yaşanan güncel durumları duyurmayı amaçlayan Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği (UKEAD) açıldı.

Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür Ve Araştırma Derneği (UKEAD) Açıldı

 

Fatih’teki derneğin açılışında konuşan UKEAD Genel Başkanı Taner Yüncüoğlu, Kudüs ile ilgili kültür ve eğitim alanında çalışmalar yapmayı hedeflediklerini belirtti.

“Bu kutlu davada çalışmayı ve çalışmaya teşvik etmeyi ilke edindik”

Kudüs’ü daha iyi tanıtmak için çalışacaklarını dile getiren Taner Yüncüoğlu, “İşgal altındaki Kudüs’ün daha barış içinde, selametle ve insanların rahatlıkla manevi duygularını tatmin edeceği bir ortama kavuşacağını ümit ediyoruz. Kudüs’teki Müslüman kadınlar tüm insanlık adına bir görev üstelendi. Bu kutlu davada onları yalnız bırakmak kimsenin inisiyatifinde değildir. Burada bulunan herkes, dün Hz. Meryem annemizin yaşadıklarının benzerini yaşayan Kudüslü Meryemlerin sesini duymak ve bu sesi tüm dünyaya duyurmak zorunda. Bunun için elinden geleni yapmak zorundadır. Çünkü Kudüs adeta dünyanın aynası gibidir. Kudüs’te adalet ve barış tesis edilirse dünyada birçok problemin ortadan kalkacağını göreceğiz. Çünkü bu vicdani bir görevdir. Buradan sesimizi duyan herkese şu çağrıyı yapıyoruz. Kudüslü hanımların sesini duyun ve etrafınıza duyurun. Onlar aslında dünyanın vurdumduymazlığını madde manevi varlıklarıyla bize haykırıyorlar. Kimse ‘Ben ne yapabilirim?’ ‘Benim gücüm yetmez’ demesin. Kudüs için her birimiz Allah’ın yardımıyla çok büyük şeyler yapabiliriz. Dünya barışının Kudüs’ten yükseleceğine olan inançla Mayıs 2017 tarihinde kurulan Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği (UKEAD), Kudüs kültürü ile İslam kültür ve değerlerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetlerde bulunmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. UKEAD olarak ulusal ve uluslararası arenada; Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın maddi ve manevi mukaddesatını korumaya yönelik çalışmalar yapmayı, Kudüs dışında yaşayan insanları Kudüs’teki Osmanlı mirası ile buluşturmayı, Kudüs kültür ve tarihi ile Kudüs’ün içinde bulunduğu sosyal yapı ve yaşanan güncel durumları dünyaya duyurmayı, Kudüs ve Mescid-i Aksa bilincini ve sevgisini insanlara aşılamayı, Müslümanların kutsal değeri olan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslam alemine geri kazandırılması için çalışmalarda bulunmayı, Kültürel ve sivil faaliyetlere gerek ev sahipliği yaparak gerek katılım desteği vererek, illegal İsrail işgalinin duyurulması, son bulması ve adaletin tahakkuku için bu kutlu davada çalışmayı ve çalışmaya teşvik etmeyi ilke edindik” dedi.

“Kudüs ruhunu anlamaya, anlatmaya, tanıtmaya ve ihya etmeye de gönüllü olduk”

“Misyonumuz Türkiye ve Kudüs arasında köprü kurarak, geçmişten günümüze Kudüs’ün kent dokusu, sosyal ve kültürel yapısı ile öneminin irdelenmesi, tanıtılması, ulusal ve uluslararası farkındalık oluşturulması amacıyla Kudüs şehrinin ekonomik, sosyal, kültürel gelişimi için çağdaş, yetenekli, girişimci ve nitelikli bireylerin gelişimlerine destek olmaktır” diyen Taner Yüncüoğlu şöyle dedi; “Türkiye ve Kudüs birliğini baz alan demokratik toplum olmanın gereklerine uygun çalışmalar organize etmek. Kudüs halkının her kademesine ulaşarak eğitim ve öğretim ile ilgili kazanımların sağlanması amacıyla gerekli her türlü ihtiyacın temin edilmesine katkı sağlamak. Kudüs’ü tanıtmak adına araştırmalar yaparak, doğru kaynaklar sunmak amacıyla her türlü yazılı, görsel ve işitsel medya organlarını kullanmak. Dernek amaçları doğrultusunda yurt içinde ve yurt dışında seminerler, konferanslar, toplantılar, kongreler ve çeşitli aktiviteler düzenlemek. Ülkemizde, dünyada ve özelde Kudüs’te adalet, barış ve istikrar ortamının tesisi ile birey ve toplumların temel hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla sivil toplumun katılımcı ve çoğulcu ilkelere dayalı olarak daha da geliştirilmesi için karşılıklı teknik ve sosyal çalışmalar yapmak. İnsan odaklı faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesinin sağlanması, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik faaliyetlerde bulunan kişi, kurum, sivil toplum kuruluşlarına destek vererek iş birliği içerisinde ortak projeler düzenlemek. Vizyonumuz ise insanlığın ortak mirası Kudüs’ün tarihi, kültürel ve manevi mirasına sahip çıkarak özgün niteliği ile gelecek nesillere ulaşmasını sağlamaktır. Misyonumuz doğrultusunda Kudüs kültürü ile İslam kültür ve değerlerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetlerde bulunmayı hedeflemiş özel ve tüzel kişilerle çalışmaktır. Kudüs’ün; siyaset, ekonomi, sanat, kültür, bilim, teknoloji vb. alanlarında gelişimi için araştırma, inceleme ve yayınlar yapmak, bu tür çalışmaları teşvik etmek, yürütmek ve yaymak, Uluslararası hukuk çerçevesinde Kudüs ve civarında, adalet, barış ve istikrar ortamının gerçekleşmesine katkıda bulunarak bireylerin ve toplumların temel hak ve özgürlüklerini korumaktır. Hedeflerimiz doğrultusunda Kudüs ile sadece ilgili ekonomik, kültürel, sanatsal çalışmalara değil, insanlığa anlatmayı gaye edindiğimiz ve “Neden Kudüs?” sorusunun cevabına karşılık olarak Kudüs ruhunu anlamaya, anlatmaya, tanıtmaya ve ihya etmeye de gönüllü olduk” dedi.

Törene katılan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Bora Selim ise İslam coğrafyasında son yıllarda yaşanan sıkıntılara değinerek, ümmetin bu sıkıntıları aşması için birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bora, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına değinerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi olağanüstü toplandı. Orada da açık bir şekilde bu karar kınandı. Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu ilan edildi. Derneğimizin de bu konuda hayırlı işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, derneğin açılış kurdelesi kesildi. Davetlilere, şiir dinletisi sunuldu.

UKEAD Genel Sekreteri Nurullah Güzel de açılışın ardından yaptığı basın açıklamasında, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesinin art niyetli bir girişim olduğunu, insan haklarını ve uluslararası hukuk yasalarını çiğnediğini belirtti.

UKEAD Genel Koordinatörü Ayşegül Bayıcı ise Kudüs meselesinin tüm ümmeti ilgilendirdiğine dikkati çekerek, açılışa katılanlara teşekkürlerini sundu.

Haber: Ömer Karakuş