EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-11-2020 22:39   Güncelleme : 01-12-2020 02:19

Uzmanlardan Sınavlara Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

İçinde bulunduğumuz Covid 19 salgın döneminde öğrenciler bir dönem okula gitmediği için eğitim hayatına tam olarak alışmazken, kimi öğrenciler ise nasıl bir yol izleyeceklerini bilemiyorlar. 2020 yılı içerisinde eğitimlerini tam olarak tamamlayarak sınavlara hazırlanan öğrencilerin ne yapması konusunda uzmanlardan altın değerinde tavsiyeler geldi.

Uzmanlardan Sınavlara Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

 

Tek Denklem Özel Eğitim Kurs Merkezi Kurucu Müdürü Rıfat Koyuncu, yeni eğitim ve öğretim yılında neler yapılması konusunda velilere ve öğrencilere tavsiyede bulundu.

Haber ekimizle yaptığı özel röportajda velilere ve öğrencilere altın değerinde tavsiyelerde bulunan Rıfat Koyuncu, birbirinden önemli konulara parmak bastı.

Ve işte velileri ve öğrencileri yakından ilgilendiren özel röportajımız.

 

İçinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi süreciyle ilgili olarak öğrencilere ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır?

 

“Çalışmam gerekiyor, biliyorum ama çalışamıyorum. Kitap önümde. Ben kitaba bakıyorum, kitap bana. Dersin başına oturmak hiç içimden gelmiyor” Bunlar zaman zaman birçoğunuzun düşündüğü, hissettiği şeyler. Çalışmaya başlamanın bireye zor gelmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepler şunlardır; “Çalışmayı sevmemek, çalışmak zorunda olduğu dersi yada konuyu sevmemek, o zaman diliminde başka bir şey yapmak istemek, başarısızlıktan korkmak, kendine ait bir hedefi ve amacı olmamak, çalışmayı gerçekleştirebilecek ortama sahip olmamak.” Bütün bunların üstesinden gelebilirsin. Yeter ki kararlı olun ve kendinizi kontrol edin.

 

Uzun bir süredir ders çalışmayan çocukların derslere yeniden aynı şekilde başlaması için veliler ve öğrenciler neler yapmalıdır?

 

Öncelikle çalışma ders çalışma ortamı düzenlenmeli. Düzenli bir çalışma ortamı öğrenmeyi kolaylaştırır ve ayrılan zamanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanır. Çalışma ortamı dikkati dağıtacak nesnelerden arındırılmalıdır. Öğrencinin dikkatinin gözle kulak arasında bölünmesine engel olmak için TV, cep telefonu, bilgisayar ve poster gibi eşyalar kaldırılmalıdır. “Ben yatarak daha iyi çalışıyorum” demek “öğrencinin kendisini kaldırması” demektir.

 

Okul hayatının yanı sıra dershanelerin öğrenciler açısından önemi nedir?

 

Dershane sınav sürecinde öğrenciye yol gösterici olarak yardımcı olur. Ne zaman ne çalışacağını, hangi konuya ne kadar önem vermen gerektiğini, hangi soru tipini mutlaka öğrenmen gerektiğini sana gösterebilirler. Plan yapamayan ve yaptığı planları uygulayamayan bir öğrenci isen ödevlendirme yapmaları, haftalık/aylık programlarını takip etmeleri sana yol gösterici olabilir. Sınava hazırlık sürecinde olan bir öğrenci için deneme çözmek oldukça önemlidir.

 

Bir öğrencinin başarılı olabilmesi için günde kaç saat ders çalışması gerekmektedir?

 

Her öğrencinin günlük rutinleri farklılık gösterir. Kimi öğrenci okuldan saat 3’te çıkarken bazı öğrencilerin eve giriş saatleri akşam 9’u bulabiliyor. Bunun dışında mezun olup evde kendi kendine çalışan öğrenciler için bir öneri yapılabilir; düzeni sağlamak için okula, işe gidiyormuş gibi her gün aynı saatte masanızın başına geçmelisiniz. 09:00-18:00 mesai saatiniz olabilir. Önemli olan kaç saat çalıştığınız değil verimli çalışıp çalışmadığınızdır.

 

Öğrencilerin başarılı olabilmesi için velilerin çocukları üzerinde uygulaması gereken programlar neler olmalıdır?

 

Burada dikkat edilecek nokta çözdüğünüz sorunun size katkı sağlamasıdır. Soru sayısını doldurmak için seviyenizin çok altında bir kaynaktan soru çözmek size kocaman bir zaman kaybından başka bir şey kazandırmaz. Aynı şekilde sizi zorlayan sorularla karşılaşınca hemen çözümüne bakmak da doğru değildir. Çözemediğiniz soruları dershanenizdeki öğretmenlere sorarak onlardan yardım alınması gerekir.

 

Sayısal derslerde başarılı olamayan öğrencilere ne gibi bir program uygulanmalıdır?

 

Her öğrenci kendi çalışma ortamına göre bir çalışma planı hazırlamalı ve bu plana mutlaka uymalıdır.

Çalışma metodunu dersin özelliğine göre seçmelidir. Sayısal dersler çalışırken mutlaka metodu olarak yazarak çalışma metodu uygulanmalıdır. Ders çalışmaları mutlaka belli bir yerde sakin bir ortamda bir masa üzerinde yapılmalıdır. Hemen her derste bütün konular çalışılmalı, konular arasında önemli önemsiz ayrım yapılmalıdır.

 

“Başarılı olamıyorum” diyen bir öğrencinin başarılı olması için her şeyden önce ne yapılması gerekmektedir?

 

Gerçek başarı, hayallerini ve isteklerini tanımlayıp onları gerçekleştirmek için çalışmakta gizlidir. Çok çalışmak, saatlerce çalışmak demek değildir. Planlı çalışmak, her şeye zaman ayırmak bizi daha başarılı kılar. Kendine güven, engeller seni yıldırmasın. Kendine söz ver, verdiğin sözleri tut. Verdiğin sözleri tutunca da kendini ödüllendirmeyi unutma.

 

Dershanenizde görev yapan eğitimcilerinizin velilerle yapmış olduğu özel görüşmeler oluyor mu? Bu görüşmeler sonrasında öğrencilerin başarı oranlarında değişiklik oluyor mu?

 

Kurumuza kayıtlı olan her öğrencinin eğitim takibini mutlaka yapıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin eğitim durumu konusunda sürekli olarak velilerimizi bilgilendiriyoruz. Dershaneler konusuna gelince bu kurumlar öğrencilerin okulda öğrendiklerini tekrar etmesini, okulda öğrenilmeyen konuların tamamlanmasına katkı sağlar. Çözemediği soruları hocalara rahatlıkla sorma olanağını sağlar, rehberlik ihtiyacı ve sınav sistemini öğrenmeye vesile olur. Öğrenciler buraya gelerek eksik yönlerini tamamlıyorlar. Daha fazla bilgi sahibi oluyorlar.

 

Sizden destek almak isteyen velilerimiz nasıl sizlere ulaşabilirler?

 

Kurumumuz Adıyaman’da Filistin Caddesi içerisinde yer almaktadır. Velilerimiz istedikleri zaman kurumumuza Turgutreis Mah. Filistin Cad. No:7 adresinden veya 05442332848 nolu hattan ulaşabilirler.

 

Son olarak velilere ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Ezberlemek öğrenmek değildir. Ezberlenen bilgiler kısa sürede unutulur. Öğrenciler Matematik ve Fen Bilimlerinde temel prensipleri öğrenerek bol bol problem çözsünler. Bu metot öğrenmeyi pekiştirir. Daha çok sözel bölüm için gerekli olan okuyarak öğrenmede, tara, sor, oku, anlat, tekrarla yöntemini uygulasınlar. Öğrenciler tanımları, benzerlikleri, farklılıkları, örnekleri, öğretmenin önemli dediği yerleri not etsinler. Ders çalışırken telefon görüşmesi yapmaktan kaçınsınlar. “Hayır” demesini öğrensinler.

 

Röportaj: Habibe Uçar