YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 23:22   Güncelleme : 04-06-2021 02:00

Zeki Dişkaya’dan Zehir Zemberek Açıklamalar

Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş ve Yaman Gazetesi imtiyaz sahibi Yılmaz Çoban ile birlikte Adıyaman Halkın Sesi Gazetesi imtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş’ı ziyaret eden Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya gündeme dair konularda açıklamada bulundu.

Zeki Dişkaya’dan Zehir Zemberek Açıklamalar

Başkan Dişkaya Halkın Sesi Gazetesi’nin Adıyaman için önemli olduğunu, bu gazetenin tarafsız ve bağımsız haberler yapmaktan yana olduğunu ifade etti.

Adıyaman'a yapılacak yatırımların engellenmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Dişkaya Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ın gayretliyle bir şeyler yapılabileceğini belirtti.

Dişkaya konuşmasında “Vali çok saygıdeğer bir insan şanslı bir iliz böyle bir Vali ile çalıştığımız için kendisine teşekkür ediyorum. Adıyaman sıkıntılı bir il özellikle sanayi bölgesinde gelen insanlara yer yok deniliyor. Gaziantep'ten Adıyaman'a gelen 3 firma Adıyaman'da yer istiyor ve maalesef gerekli ilgiyi göremiyor. Bu arada Malatya Organize Sanayi Bölge Başkanı bu firmalara ulaşıp hemen Malatya'ya çekiyor. Bu firmalardan biri yaklaşık 7 bin metrekare kapalı alanda bin 200 insanı istihdam ederek şuan Malatya'ya hizmet ediyor. Firmayı Adıyaman'dan kaçıran adam her kimse bu adam Cennet yüzü göremez. Böyle bir şey olamaz” dedi.

“OSB süratle çözülmesi gereken bir sorundur”

Dişkaya OSB sorunun acilen çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bu anlamda organize sanayi bölgesinin bahçeler olayı yıllardır gündemde olan bir durumdur. Bir müteşebbis heyetimiz var hepsi Adıyamanlı, dışarıdan kimse de yok. Buradan başkana bir çağrımız olsun: kapalı alan ve gerekli alanın dışında hepsini sanayiye açın, kimin elindeyse onun parasını verin yeni gelen yatırımcıları oraya alın. Ne kadar yatırım yapabilirsek kar kardır. Sayın Valimiz OSB ile ilgili özellikle gıda OSB ile ilgili çadır kentin olduğu yeri tahsis ettiler bu büyük bir işti. Sayın Valim duyarlılık gösterdi. Buradaki işlemler de bildiğim kadar bitti. Şuan Ankara'da bürokrasideki problemler aşılıyor. Burası biran önce biterse gıda OSB nefes alır. Bunun dışında Karadağ'ın arkasında yüzlerce dönüm alan var o alanlar tahsis dildi. OSB Başkanı oraların kayalık olduğunu söyledi. OSB suratla çözülmesi gereken bir sorundur." ifadelerini kullandı. Organize sanayi bölgesindeki arazilerin bağ ve bahçe işlerine ayrılmaması gerektiğini belirten Dişkaya "OSB için belirtilen alanın kayalık olduğu söyleniyor. Müteşebbise bir yer gösterin neresi olursa olsun. Osmaniye OSB dağların içinde fabrika yapmışlar. Biran önce Adım atılması lazımdır, her geçen gün Adıyaman kaybediyor. Ben Sayın Valinin duyarlılığını biliyorum. Özellikle yeni OSB için Ankara'yı yol etti. Gaziantep yedinci OSB'yi kuruyor biz bir de takıldık kaldık. Bizim bu sorunları aşmamız lazım. Bu yatırımcılar fabrikayı Malatya'ya kurdumu bir daha getiremesin. Bağ bahçe işlerinin OSB içinde kapatılması lazım bunun için gidip başka yerlerde yer alsınlar” dedi.

Dişkaya, "OSB üretim yeridir, müteşebbis heyetinin omuzlarında Adıyaman'ın vebali var. Onun için radikal kararlar almak lazımdır. Gerekirse boş alanların cebri bir kararla yatırımcıya tahsis edilmesi yeni alanların açılması lazımdır” şeklinde konuştu.

“Basın bu memleketin sigortasıdır”

Basının il için önemine değinen Dişkaya “Basın bu memleketin sigortasıdır. Şu memleketin gönüllü vekilleri maaş almadan kendi cebinden masraf eden memleket sevdalısı medya mensubu insanlarımız var Adıyaman'da Bu üniversite, hastane ve her yatırım konusunda böyle olmuştur. Adıyaman spor konusunda da böyle olur. İkinci ligde bizler tedbirler alacağız. Marifet iltifata tabidir. Sait Aybak bütçesinden milyonlar harcayarak Adıyaman'ın ikinci lige çıkmasına vesile olmuşsa teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Kâhta spor da aynı şekilde, Musa Başkan çok kaliteli bir insan. Adıyaman'da basın konusunda adamına göre ilgi alaka var. Basının etik ve ahlaklı bir duruşu olur. Bizim duruşumuz çizgimiz bellidir. Biz o çizginin dışına asla çıkmayız. Basın organlarımızı ticaretin, rantın içine sokmayız. Basın kamuoyunun sesi olur. Sorunları gündeme getirir ve sorunlarını çözümü için uğraşır. Bunun dışında ferdi davranan olabilir. Basın hür dür daha da kaliteli işlere imza atmamız biraz şartlara bağlıdır. Adıyaman üniversitesini basın Adıyaman'a basın kazandırdı. Hastanenin basının eseri olduğunu çok kimse bilmez. Devlet Hastanesi biran önce yapılmalı Eski devlet Hastanesinin yerine çok acil olarak bir devletin yapılması gerekiyor. Projenin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bunun için basın olarak gündemde tutulması gerekiyor” dedi.

“Tuz Hanı halka açılmalı”

Adıyaman'ın turizme kazandırılması için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Dişkaya “Tuz hanının halka açık bir hal alması ve turistleri uzun sür şehir merkezinde tutulması gerekiyor. Buranın otel olması yanlış bir karar olur. Oranın Adıyaman'ın otantik bir mekânı haline getirilmesi gerekiyor. Sayın Süleyman Kılınç'tan deli ataklar bekliyorum. Ben özellikle Süleyman Kılınç'ın çok şeye imza atacağını bekliyorum” dedi.

Dişkaya; “Adıyaman'ın istenen konuma getirilebilmesi için STK'ların tepeden tırnağa yenilenmesi gerekiyor. Seçilen başkan gidip koltuğa oturuyor. Üye aidatlarını alıp oturuyor. Adıyaman'ın sınıf atlaması için bir çalışma var mı yok. Üye sorunlarını gidermeye yönelik çalışma yok. Salgın nedeniyle esnafa sahiplenme yok. Perre başlı başına kadar Şanlıurfa kadar iş yapar. Toplumsal ve büyük düşünmemiz gerekiyor. Hizmette taraf değil liyakat aranmalıdır, bu konuda basın doğru yönlendirecek” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’da Halkın Sesi gazetesi imtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş ise “Ziyaretleri ile bizlere güç veren Zeki Dişkaya başkanıma, Yılmaz Çoban ve Ömer Karakuş meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Memleketim için güzel başlangıçlara vesile olsun” diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İLKHA