DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Yalçın Bilen
Yalçın Bilen
Giriş Tarihi : 04-12-2021 23:09

Adıyaman Huzurun ve Barışın Başkentidir

 

Köşe yazıma başlarken gazetemizin bu sayısında ilimizdeki gelenek kültürünü ele almayı düşündüm. Geçen günlerde köşemden dile getirmiş olduğum konulardan dolayı okuyucularımızdan çok olumlu yönde dönüşler aldım.

Birçok vatandaşımız bana ulaşarak Adıyaman’ın kalkınması için dile getirilmesi gereken konuları bana hatırlattı. Adıyaman ilimiz Türkiye’nin 81 ili içerisinde insanların en huzurlu yaşadığı illerin başında gelmektedir.

İlimizin “Huzurun ve barışın başkenti” olduğu bütün siyasiler tarafından her zaman dile getirilmektedir. Bu ortamın sağlanmasının tek mimarı Adıyaman halkıdır. Adıyaman’da yaşayan bütün insanların misafirperverlikleri ve güler yüzleri takdire şayandır.

Ülkemizin hangi iline giderseniz gidin Adıyaman insanı gibi misafirperver bir yapıya sahip olan insanları göremezsiniz. Bu kültür bugüne has bir kültür değildir. Büyüklerimizden bugüne gelen bir kültürdür.

Aile büyüklerimiz hayatın içerisinde araçların pekte olmadığı dönemlerde köylere yürüyerek veya binek hayvanlarla gelen kişileri günlerce misafir ederlermiş. Hava koşullarının oldukça kötü olduğu dönemlerde o misafirler günlerce bazen bir haftayı aşan zamanlarda köy odalarında misafir edilirmiş.

Bugünün koşullarına baktığımız zaman bir insanın günlerce bir evde misafir edilmesi neredeyse mümkün değil gibi. Bu nedenle bu kültürün halen köylerde devam etmesi, birçok köyde kapatılan köy odalarının yeniden hizmete açılması gerekir.

Çünkü köy odası geleneği çok eski tarihlere kadar giden gelenektir. Doğup, büyüdüğüm Hacıhalil Köyü’nde bulunan köy odasını hatırladığım zaman ne kadar önemli bir hizmetin o insanlara verildiğini bugün anlamış oluyorum.

Bugün insanlar misafir ağırlarken evlerinin temizliklerini saatler öncesinden yapıyorlar. Üstelik ziyaretlerde birkaç saatten ibaret oluyor. Fakat bahsettiğim köy odası geleneğinin tarihinde ise o misafirler günlerce bazen bir haftayı geçen süre içerisinde misafir edilirdi.

Düşünün ki; evimize birkaç misafir geliyor. Ve bu misafirlerin üç öğün yemeklerini bir haftadan fazla bir süre veriyorsunuz. Günümüz koşullarında hiçbir aile bu misafirliği kabul edemez. Ama Adıyaman’ın halkında bu misafir ağırlama geleneği halen devam etmektedir.

90’lı yıllardan bu yana köylerde insan nüfusunun düşmesi her ne kadar bu köy odalarının kapanmasına neden olduysa da bazı köylerde halen köy odaları bulunmakta.

Benim çocukluğumun geçtiği Hacıhalil Köyü’nde köy odasını hatırladığım tarihlerde aile büyüklerimiz odada toplanan köy halkıyla birlikte sohbet ederdi. Ve birçok sohbette ibretlik olaylar anlatılır, haram yemenin, kul hakkının çok ağır bir vebal olduğu anlatılırdı.

Bizler o günün çocukları olarak aile büyüklerimizin köy odalarında anlattıkları o altın değerindeki sözleri dinler, o sözleri hayatımızda uygulayacağımızı aile büyüklerimize anlatırdık.

Bugünkü nesle bakıyorum da artık büyüklerine saygıyı bir kenara bırakmışlar, yolda konuşurken yüksek sesle birbirleriyle şakalaşıyorlar. Bizim dönemimizde böyle bir şey yoktu.

Bir tanıdığımızı yolda gördüğümüz zaman elini öper, saygıda kusur etmezdik. Keşke bugünün gençleri de büyüklerine saygı göstermede kusur etmezseler de bizlerde köşe yazarları olarak bu konuları köşemizden dile getirmezsek.

Neyse sözlerime son verirken, köşemin başında bahsettiğim konu hakkında birkaç sözden bahsedip konumu noktalayayım. Adıyaman’da yaşayan bir birey olarak bu ilin çok kadim bir şehir olduğunu hatırlatmak isterim. Böylesine tarih kokan bir ilin tarihi alanlarının tanıtımı çok iyi yapılmalıdır.

Nemrut Dağı, Arsemia Antik Kenti, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kenti, Karakuş Tepesi ve sayamadığım birçok tarihi mekanı içinde barındıran Adıyaman ilimize ziyarete gelmemiş olan yerli ve yabancı turistleri mutlaka ilimize bekliyoruz.

Ayrıca inanç turizmi konusunda önemli bir yere sahip olan ve Samsat ilçemizin sınırları içerisinde yer alan Sahabemiz Safvan bin Muattal’ın türbesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bu yerlerin ziyaret edilmesiyle birlikte ilimizin tanıtımına katkı sağlanacaktır. Adıyaman’ın insanı ile tanışan ve bu yerleri ziyarete gelen kişilerin giderken; “O kadar yer gezdik, bu ilin insanları gibi misafirperver insanlar görmedik” sözleri bizim için her şeyden önemlidir.

Sözlerime son verirken, 16-19 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan Adıyaman Tanıtım Günlerine katılmayı çok istiyordum. Hatta programa katılarak, katılımcılarla sohbet ederek, programdan edindiğim bilgileri köşeme taşımayı çok isterdim.

Fakat yakın bir tarihte vefat eden dayım olan ve aynı zamanda kayın babam olan Hacı Mehmet Dinçer’in vefatı nedeniyle İstanbul’daki programa katılamayacağım.

ygb0202@gmail.com

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Alanyaspor2235
 • 5Beşiktaş2235
 • 6Hatayspor2235
 • 7Başakşehir FK2134
 • 8Adana Demirspor2234
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2227
 • 14Giresunspor2226
 • 15Kasımpaşa2224
 • 16Göztepe2224
 • 17Antalyaspor2223
 • 18Çaykur Rizespor2221
 • 19Altay2218
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA