DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dr.Ali Tamer
Dr.Ali Tamer
Giriş Tarihi : 17-10-2021 00:40

Aile’ye Giden Yol(a)Çık

 

Kıymetli Okuyucularım!

Hayata nizam veren yegâne kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Bakara ve Tekvir sürelerinde çokça dikkat çekici iki cümle ile muhatap oluruz. Bize hitap eden cümlelerdir bunlar. Hoş! Kur’an’ın her cümlesi bize hitap eder ya! Ama maalesef bugün bundan çok uzak bir iletişim tarzıyla ile Kur’an’ın önüne oturduğumuz için hayata dair birçok meseleyi ıskalamış bulunuyoruz. Kur’an’ı okuyan ama anla(ya)mayan, ezberleyen ama hayatına taşı(ya)mayan bir iletişim modeli ile karşı karşıyayız. Duam o ki, Rabbim bizlere Sahâbice bir iletişim modeliyle Kur’an’ın önüne oturanlardan olmayı nasip etsin. (Âmin)

Yazımızın konusu olmadığı için Kur’an ile muhataplığımız meselesine burada bir virgül atıp müsaadenizle o iki dikkat çekici cümleye dönmek istiyorum.

“Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz” derler.”  [Bakara,156]

“Öyleyse nereye gidiyorsunuz!” [Tekvir,26]

Bu iki mühim ilahi cümleyi alt alta yazdığımızda ne anlamalı ve nasıl anlamalıyız soruları etrafında gelin bir gezintiye çıkalım.

Evvela işin temelinde bir gidişten yani yoldan bahsediliyor öyle değil mi! Elbette nereye bu gidiş derken ekseri itibariyle insanların kötü bir gidiş yolunda olduğundan dem vurulduğunu da ayetin siyak-sibakıyla pekâlâ anlayabiliyoruz. Ancak temelde bir sefer durumu, bir misafir pozisyonu söz konusu olmalı!

Demek ki Âdemoğlu olarak Âdem (as) ile başlayan bir sefer hali ile karşı karşıyayız. Hz. Âdem (as) Havvasıyla neden Cennet’ten Dünya’ya bir yolculuğa çıktı hiç düşündünüz mü? Neyi arıyorlardı ya da farklı bir ifadeyle hangi yitiklerinin peşine düşmüşlerdi?  

Âdem (as) kendi olma hedefiyle yitiği olan kimliğini aramaya çıkmıştı. Âdem (as) kendini aradı uzun bir müddet. Elbette Havva’sı da bir başka yoldan ve bir başka bakışla bu arayış çilesini, yolculuğunu göğüsledi. İşin sonunda Arafat’ta birbirilerini bulduklarında aslında kendilerini bulmuş olacaklardı. Yani Arafat’ta, bilme-tanıma-anlama meydanında varlık âleminde olan biten her şeyi bilmiş, tanımış ve haliyle anlamış olacaklardı. Cennet’te kaybettikleri Allah’ın Halifesi olma kimliklerini Allah’ı bilme ufkunda yeniden kazanmış oluyorlardı.

Öyle olmasaydı Allah’ın Halifesi olmak bir yana insanlığın ataları da olamayacaklardı. Kendileri bir yolculuğa çıkmasalardı başkalarını da bir yola sevk edemeyeceklerdi.

İşte yol ve yolcunun sırrı tam da buradadır. Kendini keşfetme yolculuğuna çıkamayan birisi ne varlığın sahibini ne de varlık âlemini keşfedemez, hikmetle davranamaz ve asla asıl yola yolcu taşıyamazdı.

Demek ki yol ve yolcu derken birbirine ihtiyaç hisseden iki kavramdan bahsetmiş oluyoruz. Birbirini tamamlayan, birbirilerine güç veren, ayakta tutan iki kavram olarak karşımıza çıktığını müşahede ediyoruz.

Yol, insanın hakikate yürürken bitimsiz bir arayışın, vazgeçilmez bir çilenin güzergâhı olarak karşımızda durmaktadır. Yol, aslında insanın sonsuz kudrete bütün benliğiyle yönelmesinin remzidir.

Evet, yanlış duymadınız. Yönelmek!

Zira insan meyillidir, asli itibariyle hakikate meyyaldir. Kime ve neye meyyal isek yıkılacağımız taraf da orası olacaktır tıpkı Behlûl-i Dânâ Hazretlerinin meylettiği tarafa devrilen duvarı gibi. Hani Behlûl-i Dânâ Hazretleri uzun bir müddet bir tarafa yıkılmaya meyletmiş duvarı gözlemledikten sonra duvarın meylettiği tarafa yıkılması üzerine çok sevinmiş ve kendince şunu mırıldanmıştı; “Demek ki insan da neye meyyal ise o tarafa devrilecektir!”

Hâsılı ben de diyorum ki gelin hep birlikte hakikat yoluna revan olan, o yolun yolcuları olarak hakikati bulmak, tanımak ve anlamak için Aile Kurumuna giden yollara çıkalım. Zira Âdem ile Havva’da hakikat yolculuğunda yollarını ilk güzergâhları olan Aile Kurumuna çıkarmışlardı. Müzdelife -ki yaklaşmak, yakınlaşmak, toplanmak anlamlarına gelir- bu buluşmanın ilk yatağı idi.  

Kıymetli Okuyucularım!

Bugün Behlûl-i Dânâ Hazretlerinin yıkılan duvarı gibi Aile Kurumumuz da eşlerin batıla meyyal olmaları sonucu hakka değil şerre taraf devrilmektedir. Bu sebepledir ki alevleri göklere çıkmış bir yangının tam ortasında kalan Aile Kurumumuz için vakit kaybetmeksizin yola çıkmalıyız.

Ama şunu unutmayalım ki, Aile Kurumu hakkında iddialı sözler kurmaktan, süslü sloganlarla yola çıkmaktan hemen önce başkaca önemli bir hususu öncelemeliyiz.

Bizler, Aile yangınlarını söndürmeye azmetmiş bir avuç Aile İtfaiyecileri olarak Aile Kurumunu inşa etmekten ya da mevcut Aile Kurumlarımızı ihya etmekten bahsederken önce kendimizi inşa ve ihya etmek üzere yola revan olmalıyız. Aksi halde kendini tanımayan, kendi yol hikâyesini yaz(a)mayan birisi başkasıyla yola çıkamaz, çıksa bile yolu kendine de eşine yani yol arkadaşına da dar ettiği gibi güzergâhları da yanlış yerlere çıkartacaktır.

Çokça duymuşsunuzdur falancayı evlendirelim de biraz akıllansın, sorumluluk sahibi olsun diye. Bu mümkün olabilir mi? Kendini bil(e)meyen birisi karşıdakini, kurduğu Aile Kurumunu ve o kurumun ölçülerini nasıl bilecektir ki!

Âşık Yunus Emre ne güzel söylemiş;

İlim ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir,

Sen kendini bilmezsin,

Ya nice okumaktır

&

Okumaktan murat ne

Kişi Hak'kı bilmektir,

Çün okudun, bilmezsin,

Ha bir kuru emektir.

 

Önce kendimizi bilecek sonra tanıyacak, anlayacak sonra da başkalarını tanıma, anlama ameliyesine tutulacağız.

Peki, en başta nereden başlayacağız?

Elbette Besmele ile…

Efendimiz (sas) “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve güdüktür.” [Camiu’s-Sağir,6284] buyurduğuna göre temiz bir besmele çekip yola revan olma vaktidir.

Sonra ne mi yapacağız?

Onu da yolda konuşuruz…

Canlar, yolda olmak, yolda kalmak ve yolda ölmek duasıyla…

Ailecek Sağlıcakla kalın…

dralitamer@gmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1527
 • 3Fenerbahçe1527
 • 4Hatayspor1526
 • 5Başakşehir FK1525
 • 6Alanyaspor1524
 • 7Galatasaray1523
 • 8Fatih Karagümrük1522
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Giresunspor1519
 • 13Kayserispor1519
 • 14Altay1518
 • 15Antalyaspor1518
 • 16Gaziantep FK1518
 • 17Göztepe1514
 • 18Yeni Malatyaspor1514
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1510
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA