DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Veysel Güngör
Veysel Güngör
Giriş Tarihi : 01-10-2020 01:02

Irkçılığa Hayır

Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi üzerimize olsun.

İnsanlık tarihi boyunca sahte argümanlar öne sürülerek, insan renginden dilinden soyundan dolayı dışlanıp aşağılanmıştır. Hz. Adem'in çocukları, topraktan geldikleri gerçeğini unutup sınıflara ayrılmış, yaratıcının insanlığı eşit kıldığı inancından saparak yeryüzünü ifsada uğratmıştır.

Kendiyle övünmüş, yetinmemiş malıyla, oda kesmemiş soyuyla övünmüş. Üstünlük taslamış, haddini aşmış ve zulmetmiş.

Sonra Elçiler göndermiş Allah, yüce mesajıyla bildirmiş ki; üstünlüğünüz yerin ve göğün sahibi olan Rabbe kulluğunuzda, haşyetinizde ve takvanızda diye.

Asr-ı Saadet devrinin öncesine gidelim. İnsanın değersizleştirildiği, kadının metalaştırıldığı, kabile asabiyetinin fesadıyla yeryüzünün kana bulandığı, güçlünün zayıfı ezdiği, zenginin fakiri köleleştirdiği zulüm devrine, cahiliye dönemine gidelim.

Böyle bir çark işliyordu, şirkin çocuklarına şirin geliyordu kendi elleriyle işlediği ameller. Allah Resulü, vahiyle buluşmuş, yüce dinimiz İslam'ı çağlar ötesine taşımakla sorumlu kılınmıştı. Mekke'nin sokaklarında tevhidi anlatmış, insanları kula kulluktan Allah' a kulluğa davet etmişti... Bu kutlu davetin aydınlığına siyahi Bilal-i Habeşi de tutulmuştu. Habeşli Bilal İslam' dan başka dinleri, Allah'tan başka Rableri inkar edip, zamanın müşrik otoritesine başkaldırmıştı. Siyah tenli Bilal, dava arkadaşları tarafından satın alınıp azat edilmişti. İslam ile zihni arınmış, bedenen de özgürlüğüne kavuşmuştu artık. Ehedun Ehad (Rab-ilah olarak Allah, tektir tek) sesleri Bilali özgürleştirmiş, teniyle soyuyla malıyla övünen putperest müşrikler, siyahi Bilali kendileriyle eşit göreceği bir dinin davetinden yüz çevirerek inkarlarında köleleşmişlerdi..

Allah Rasulu müminleri kardeş kılmış, kabileciliği, ırkçılığı, asabiyeti ayaklarının altına almıştı.. Bir hadisinde Yüce Nebi şöyle ifade etmişti gerçeği: Allah indinde en şerefliniz takvâca en ileri olanınızdır. Arabın Arap olmayan (acem) üzerine bir üstünlüğü yoktur. Arap olmayanın da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur. Beyaz derili olanın siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, siyah derili olanın da beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvâ iledir.”(Cem’u'l-Fevâid, 1/510, hadis no: 3632)

Artık Müminler arasında üstünlüğün ölçüsü takva idi..  Allah kalplerine rahmeti sevgiyi muhabbeti yerleştirmiş ve onları insanlığa örnek kılmıştı.

Ashabın arasında bazen anlaşmazlıklar oluyordu. Bilal-i Habeşi ile Ebuzer el Gifari arasında da bir konu üzerine görüş ayrılığı doğunca Ebuzer siyah tenli Bilal'e; “sen bu işlerden anlamazsın, siyah kadının oğlu” diye tepki gösterince, Bilal'in kalbi kırıldı, üzüldü ve bu söylenenleri Rasulullaha bildirdi. Mahzun bir edayla; Müslüman olduktan sonra da hala rengimizden (ırkımızdan) dolayı suçlanacakmıyız ya Rasullah deyince, Rasul Ebuzer'e hitaben, kiminizin içinde hala cahiliye kalıntıları görüyorum. Kişi hiç anasından dolayı kınanır mı diyerek Ebuzer'i azarladı. Ebuzer, Bilal'in bu kadar üzüleceğini tahmin etmemişti. Kardeşinin kalbini kıran Ebuzer büyük bir pişmanlık ile Bilal'in gönlünü almak için sabahın erken saatlerinde kapısına dayandı. Yüzünü Bilal'in eşiğine koyup uzandı. Kapıda Ebuzer'i bu halde gören Bilal şaşırmıştı, kardeşi Ebuzer'e bu ne hal kalk lütfen deyince; Ya Bilal! Asla kalmayacağım, ayaklarınla yüzüme basarsan kalkarım dedi Ebuzer. Bilal, bir kez daha kalk dedi.  O mübarek ayağınla bu kaba yüzüme basmayıncaya kadar kalkmam ey Bilal dedi üzgün bir şekilde. Habeşli Bilal Ebuzer'in kalkmayacağını anlayınca onu yerden kendi elleriyle kaldırıp, şu veciz sözleri ifade etti; kalk kardeşim, bu yüz basılmaya değil öpülmeye değer. Ben sana hakkımı helal ettim der ve kucaklaşırlar..

İslam böyle kardeş kılmıştı insanı. Bu ne yüce kardeşlik böyle.

İslam değer veriyordu insana. Irkların, renklerin, dillerin Allah'ın birer ayeti olduğu gerçeğini öğretiyordu bize. Bugün bu gerçeğin neresindeyiz diye düşünmek gerekir. Hucurat suresi 13. Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: "Ey insanlar, gerçekten Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle (kolaylıkla) tanışmanız (ve farklı yetenek ve faziletlerinizden yararlanmanız) için sizi (değişik) kavimler ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün (kerim ve değerli) sayılanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca (kötülükten sakınma, iyilikte yarışma konusunda) en ileride olanlarınızdır. Şüphesiz Allah (her şeyi hakkıyla) Bilendir, Habir’dir." Akledersek eğer bu ayet bize ne çok şey anlatmaktadır. Irkın rengin dilin birer zenginlik olduğu, bunları yermenin de övmenin de bir anlam ifade etmeyeceğini anlamaz mıyız hala!!

Böyle bir dinin müntesipleri olarak yeryüzünü ateşe veren, insanlık arasında bozgunculuğa sebeb olan bütün ırkçılıkların karşısında olduğumuzu her fırsatta dile getirmeli ve ezilenleri yüce dinimiz İslam'ın hakikatleriyle buluşturmalıyız. Bugün kapitalist emperyalist zalim ABD tarafından siyahiler, geçmişte olduğu gibi bugünde aşağılanıyor, eziliyor ve ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Batının bu ırkçılığı karşısında İslam diyoruz, ezilen siyahi kardeşlerimize Bilal'i örnek gösteriyoruz.

Ömrünü ırkçı faşist eylemlere karşı mücadeleye adamış siyahi kardeşlerimizden şehit Malcom X’i parmakla gösteriyor, dava arkadaşı kardeşi ünlü boksör Muhammed Ali'yi unutmuyoruz.

Bütün bu haksızlıklar karşısında söylenecek çok şey var belki de. Söyleyeceğiz! Irkçılığın ülkesi olmaz. Yayacağız, kardeşliği, ta ki onlar aşağıladıkları, hor gördükleri insanlarla kucaklaşana dek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor921
 • 2Hatayspor919
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Beşiktaş917
 • 5Fatih Karagümrük917
 • 6Galatasaray917
 • 7Alanyaspor917
 • 8Altay1015
 • 9Konyaspor914
 • 10Adana Demirspor912
 • 11Yeni Malatyaspor1012
 • 12Kayserispor911
 • 13Gaziantep FK911
 • 14Sivasspor910
 • 15Başakşehir FK99
 • 16Antalyaspor99
 • 17Göztepe98
 • 18Giresunspor98
 • 19Kasımpaşa96
 • 20Çaykur Rizespor91
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA