DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hüseyin Turhal
Hüseyin Turhal
Giriş Tarihi : 07-11-2021 21:56

Savaşların İçyüzü

 

Savaşlar bugün ortaya çıkan bir vaka değildir. Savaşların kökeni insanın doğuşuyla başlar. Savaşların nedeni nedir? Savaşları ortaya çıkaranların amaçlarının ne olduğunu şöyle bir irdelemek gerekir. Antik çağlardan gönümüze kadar süregelen bu savaşların içyüzünü şöyle bir irdeleyelim.

Antik çağlardaki, gizemli karanlık tarihi, arkeolojik veriler ışığından incelediğimizde, çağlar boyunca uygarlıkların, vahşi ve kanlı savaşlarla dolu olduğunu ve insan oğlunun acımazca birbirini yok ettiğini görmekteyiz.

Bu geçici yeryüzünde, insan oğlu neden birbirini öldürme, yok etme fili içerisinde oldu? Kanlı katliamları, işkenceleri, zulümleri kimler neden yaptı? Bu savaşların doğmasına neden olan etkenler nelerdir? Hayvanın hayvana yapmadığı, ama insanın insana yaptığı bu zülüm ve vahşet nedir? Bu soruların cevabını ve sır perdelerini bugünkü köşe yazımda aralayacağım.

Savaşların ana nedeni ekonomik konularla birlikte sömürü düzenini oluşturabilmekle alakalıdır. Savaşların ekonomik boyutunu ele aldığımızda ekonomik çöküş yaşayan antik uygarlıklardaki krallar, ekonomilerini güçlendirmek, daha fazla mülk elde etmek, sınırlarını genişletmek ve güçlendirmek için, kendisinden zayıf olan güçsüz toplumlara, gözünün kestiği ülkelere, savaş açarak, katliamlar yapmışlardır. Bu krallar zorla girdikleri her kenti yağmalayarak insanları mağdur etmişlerdir.

Buradaki amaç, savaş yoluyla, zengin verimli kentleri ele geçirmek, mülkleri ve insanların paralarını yağmalamaktır. Bu şekilde bu zulmü yapan ülkeler çöken ekonomilerini savaş taktiğiyle ayakta tutmak için acımasızca, kadın, çocuk, bebek, genç yaşlı demeden toplu katliamlar yapmaktadırlar.

Antik çağlarda ve hatta ilkel dönemlerde bile, hükümdarlar, krallar kendilerini daha güçlü göstermek, daha güçlü olmak için, zengin verimli kentleri ele geçirmişlerdir. O kentte yaşayan insanlara savaş açan bu hükümdarlar o yerleşim yerlerindeki verimli topraklara sahip olmak için, o kenti kendine düşman ilan etmişlerdir.

Antik çağlarda savaş ortamı yaratmak için, insanların dinini, inancını savaş aracı olarak kullanarak, insanı insana düşman ederek, büyük savaşların, katliamların doğuşuna neden olduğu tarihi arşivlerde de mevcuttur.

İnsanlar arasında farklı dinler, inançlar yaratarak, din-inanç çatışması ortamı hazırlayarak, din ve tanrılar adına, insanları savaşla bir entrikaya sürükleyerek, “din adına savaşın, sevap kazanın” sloganıyla cahil toplumu savaşa sürükleyenler daha sonrasında o yerleri talan etmiştir. Din maskesi altında sömürü düzeniyle birlikte para, mal mülk yığma ile ülkeleri işgal etme politikaları, antik çağlarda acımasızca uygulanırdı.

Savaşlar, kapitalizmin, can kanıdır. Kapitalizm savaş ve kaos ortamı içerisinde kendine yaşam alanı bulur. Kapitalist canavar, kan ile büyür, zayıfı ezerek, para sermayesi üzerinde sömürge düzenin içerisinde yaşamını bulur. Kapitalist sistem, kentleri yıkar, talan eder, sömürür. Daha sonra kendine yeniden yerleşim alanları inşa ederek, büyümeyi hedefler.

Kapitalist sistem, insanları, din, dil, ırk, mezhep üzerinde, ayrıştırır, insanı insana düşman ederek, kin nefret fitneciliği yayarak, kaos ortamını hazırlar. Amaç savaş çıkartarak, verimli bölgeleri işgal etmektir. Bugün Ortadoğu’daki savaşların hepsi antik çağlardaki olduğu gibi, bugünde aynı çizgi üzerinde devam etmektedir. Kapitalist emperyalizm, süper güç devletler, Ortadoğu’daki petrol ve yer altı yer üstü zenginliğini talan etmek için, küçük terör örgütü grupları kurarak, onlara destek vermekteler. Sonra da bu örgütleri yok etme maskesi üzerinde, o zengin bölgeyi işgal ederek, petrol, maden ve tarihi kültür zenginlik yağması ve silah ticareti ile daha güçlü bir ekonomiye sahip olmaları için gayret gösterdikleri apaçık ortadadır.

Yüksek nüfus artışı, üretimin durgun olması, aşırı tüketim, ekonomik sarsıntılar, kaynakların hızla tükenmesi, global küresel ısınma, kıtlık, bazı kıtalardan kuraklığın görülmesi, su kaynağının tükenmesi ile gelecekte büyük dünya savaşların çıkması bu saydığım etkenlerin göstergesidir. Bugün nasıl ki; petrol üzerinde kaos, savaş ve entrikalar dönüyorsa, gelecekte, kuraklık yüzünden de su savaşlarının olması kaçınılmaz olacaktır.

Savaşların hepsi çıkar menfaat üzerinde olduğu gibi emperyalistler daha güçlü olmak, çöken ekonomilerini yükseltmek, savaş yoluyla yeni kaynaklar yaratmak için farklı yöntemlere başvurmaktalar.

Daima güçlü zayıfı ezdiği için, tarihler boyunca savaşlar adil olmamıştır. Bu geçici dünya sofrasında uzlaşmak, aşk, sevgi, barış var iken, dünya malı için kavgaya ne gerek var. Dünya malı

dünyada kalacağına göre insanoğlu çıplak geldi, çıplakta gidecektir. İnsanoğlu bunu bildiği halde, bu hırs, bu kibir, bu öfke niye? Adil paylaşım var iken, dünya nimetlerle dolu iken, bu aç gözlülük niye?

Bütün dünya senin olsa ne fayda, yiyeceğin bir lokma ekmek. Para pul, mal mülk uğruna katil olmaya değmez. Kendine gel ey insan oğlu, çıplak geldin çıplak gideceksin, bu mal mülk senin değil, sen sadece geçici bir misafirsin.

Çocukların, gençlerin ölmediği, anaların ağlamadığı, savaşız, adil, barış, kardeşlik ve sevgi dolu bir dünya dileğimle, bütün sınırlar kalksın. Bütün dünyayı gezelim, aşk ile sevgi ile özgürce bırakın dünyada bütün çiçekler yaşasın. Savaşsız bir dünya umuduyla.

huseyin.tur3434@gmail.com

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1527
 • 3Fenerbahçe1527
 • 4Hatayspor1526
 • 5Başakşehir FK1525
 • 6Alanyaspor1524
 • 7Galatasaray1523
 • 8Fatih Karagümrük1522
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Giresunspor1519
 • 13Kayserispor1519
 • 14Altay1518
 • 15Antalyaspor1518
 • 16Gaziantep FK1518
 • 17Göztepe1514
 • 18Yeni Malatyaspor1514
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1510
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA